Τέταρτη συνεχόμενη ήττα για τον Εργοτέλη

Για τέταρτο συνεχόμενο παιχνίδι ο Εργοτέλης έμεινε χωρίς νίκη στο πρωτάθλημα της Β' Εθνικής καθώς ο Ζωγράφος εμφανίστηκε καλύτερος στο Λίντο επικρατώντας με 75-81 στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής της Β' Εθνικής.

Ο Εργοτέλης μπήκε μουδιασμένα στο παρκέ, αδυνατούσε να σπάσει την άμυνα του Ζωγράφου, έμεινε άποντος για πέντε λεπτά και επέτρεψε στους αντιπάλους του να προηγηθούν αρχικά με 0-12 και στη συνέχεια με 4-20 με τον Λεγκίκα να ολοκληρώνει την πρώτη περίοδο έχοντας 12 πόντους. Οι γηπεδούχοι προσπάθησα να αντιδράσουν, μείωσαν σε 15-24 στο 10':30'' και σε 18-27 στο 12':33'', όμως οι παίκτες του Παναγιώτη Ζήβα απαντούσαν από τα 6.75μ. εκτοξεύοντας ξανά την υπέρ τους διαφορά  στους 16 πόντους (30-46) 50'' πριν το ημίχρονο, το οποίο έληξε 33-46.

Παρότι οι φιλοξενούμενοι δεν ήταν το ίδιο παραγωγικοί στην 3η περίοδο ο Εργοτέλης δεν κατάφερε πολλά πηγαίνοντας σε ατομικές ενέργειες και προσπαθώντας να σκοράρει από τα 6.75μ. Μείωσε μεν σε 41-52 στο 26':34'', όμως ο Ζωγράφος απάντησε με σερί 0-7 για να προηγηθεί με 41-59 στο 28':18''. Το καλύτερο το φίλαγε για το φινάλε του δεκαλέπτου ο Εργοτέλης, ο οποίος έβγαλε περισσότερη ενέργεια στο παρκέ, πήρε επιθετικά ριμπάουντ και με τα τρίποντα των Καραλή και Χουχούμη μείωσε σε 49-59 8'' πριν το 30λεπτο.

Ως εκεί, όμως καθώς ο Λεγκίκας ήταν ασταμάτητος. Πέτυχε επτά γρήγορους πόντους και έδωσε το σύνθημα για ένα σερί 0-11 που εκτόξευσε τη διαφορά υπέρ του Ζωγράφου στους 21 πόντους (49-70) στο 32':37''.

Ο Εργοτέλης δεν εγκατέλειψε, πάλεψε να επιστρέψει στο ματς, μείωσε σε 58-70 και παρότι ο Λεγκίκας απάντησε με το πέμπτο το τρίποντο, η πίεση σε όλο το γήπεδο συνεχίστηκε και οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 69-75 51'',8 πριν το τέλος με την μπάλα να είναι στα χέρια τους. Ο Καραλής αστόχησε σε τρίποντο στα 48'' και κάπου εκεί το όνειρο της ανατροπής έλαβε τέλος.

Διαιτητές: Αναστόπουλος, Κρεστενίτης.

Τα δεκάλεπτα: 12-24, 33-46 (ημίχ.), 49-61, 75-81.

ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ (Γ. Μακράκης):  Γεωργούτσος 13, Καρακωνσταντάκης 13 (3), Σταράκης 5 (1), Βερτούδος 4, Χουχούμης 21 (4,) Σταμάτης 9  (2), Χασάπης,  Δόσπρας, Σαρρής, Καραλής 10.

ΖΩΓΡΑΦΟΥ (Π. Ζήβας): Παπαδημητρίου 7 (1), Γκαβασιάδης 8, Γεωργοπαπαδάκος 8 (2),  Βαρνάβας 12, Ξύδης 6 (2), Καστανιώτης 10 (2), Λεγκίκας 34 (5), Γεωργιάδης, Νάκης.