Νέα σημαντική νίκη για τον Εργοτέλη

Διπλασίασε τις νίκες του ο Εργοτέλης στο πρωτάθλημα της Β' Εθνικής καθώς επικράτησε με 78-70 του Απόλλωνα Σμύρνης εκτός έδρας στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής.

Το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο στην 1η περίοδο, όμως με εκπληκτική άμυνα στη 2η περίοδο οι «κιτρινόμαυροι» κράτησαν στους 7 πόντους τους γηπεδούχους και ανέβασαν την υπέρ τους διαφορά στους 15 πόντους (25-40) στο ημίχρονο. Η διαφορά πήρε μεγαλύτερες διαστάσεις στο 3ο δεκάλεπτο φτάνοντας τη μέγιστη τιμή της, τους 24 πόντους, στη λήξη του 30λέπτου (42-66).

Το σκηνικό άλλαξε, ωστόσο, στην τελευταία περίοδο καθώς έπαιξε ρόλο η κούραση, τα πολλά φάουλ που φορτώθηκαν οι παίκτες του Εργοτέλη και η έδρα με τον κόσμο να βοηθά τον Απόλλωνα στην προσπάθειά του να επιστρέψει στο ματς. Μάλιστα οι γηπεδούχοι μείωσαν στους 4 πόντους στο 39', όμως οι παίκτες του Γιώργου Μακράκη διατήρησαν την ψυχραιμία τους, ο Βερτούδος πέτυχε καθοριστικό καλάθι και το 2 στα 2 ήρθε έστω και με περιπέτεια.

Στον Εργοτέλη έχουν πολλά παράπονα από τη διαιτησία των κ. Ελευθεριάδη, Φάκαρου.

Αξίζει να σημειωθεί ότι από τον Εργοτέλη δεν αγωνίστηκε ο Κώστας Σταμάτης καθώς υπέστη βαρύ διάστρεμμα, το οποίο θα τον κρατήσει για τρεις εβδομάδες μακριά από το γήπεδο.

Διαιτητές: Ελευθεριάδης, Φάκαρος.

Τα δεκάλεπτα: 18-21, 25-40 (ημίχ.), 42-66, 70-78.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ (Χατζής): Κοντούδης 2, Μπάρδας 6 (1), Σπυρόπουλος 1, Μπαζδέκης 17, Δενδρινός 14 (1), Αρναουτάκης 2, Κυπριτζόγλου 8 (2), Χανιάς, Πατουλίδης 14, Νιώτης, Σιώρος 6, Παπουτσής.

ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ (Μακράκης): Γεωργούτσος 14, Καρακωνσταντάκης 6 (1), Τερζάκης, Βερτούδος 7 (1), Χουχούμης 19 (3), Σταράκης 3 (1), Χασάπης 3 (1), Μανιαδής, Δόσπρας 2, Σκανδαλάκης, Σαρρής 7 (1), Καραλής 17 (3).