Πρεμιέρα με νίκη για τον μπασκετικό ΟΦΗ

Νικηφόρα ξεκίνησε η χρονιά για την ομάδα μπάσκετ του ΟΦΗ, η οποία επικράτησε με 88-80 της Νίκης Αμαρουσίου στο γεμάτο ΒΑΚ στο πλαίσιο της 1ης αγωνιστικής του 2ου ομίλου νότου της Γ' Εθνικής.

Ο ΟΦΗ δεν ξεκίνησε καλά, ωστόσο με όπλο τα τρίποντα κατάφερε να πάρει μία διαφορά στην 3η περίοδο και να φτάσει στη νίκη.

Η Νίκη Αμαρουσίου είχε τον έλεγχο από το ξεκίνημα του παιχνιδιού καθώς έβρισκε εύκολα το δρόμο προς το καλάθι και με οδηγούς τους Κοντογιάννη, Σιμιτζή και Αγγελή προηγήθηκε ακόμα και με 9 πόντους (32-41) στο 17΄:30''. Οι γηπεδούχοι βελτίωσαν την άμυνά τους και με ένα απίστευτο γκολ φάουλ πάνω σε τρίποντο του Ξενάκη ισοφάρισαν σε 43-43 στο ημίχρονο.

Οι "ασπρόμαυροι" μπήκαν με κεκτημένη ταχύτητα στην 3η περίοδο και ολοκληρώνοντας ένα επιμέρους 16-2 σερί προηγήθηκαν με 48-43 στο 21'. Παρότι η Νίκη Αμαρουσίου ξαναπήρε τα ηνία με 51-52, ακολούθησε  καταιγισμός τριπόντων από τον ΟΦΗ που προηγήθηκε με 71-57 στο 29'. Παρότι ο ΟΦΗ ήταν κακός επιθετικά στην τελευταία περίοδο δεν το πλήρωσε καθώς  στα κρίσιμα σημεία ο Ξενάκης δήλωσε «παρών».

Διαιτητές: Καμήτσος, Κοτσίνης.

Τα δεκάλεπτα: 20-24, 43-43 (ημίχ.), 73-60, 88-80.

ΟΦΗ (Γ. Κόκκινος): Μητρόπαπας 6, Κριθινάκης, Μαϊστρέλης 15  (4), Ξενάκης 19 (2), Μπουμπάρης 4, Καρλάφτης 3 (1), Αγαπιάδης 21 (4) , Πρωτογεράκης 4, Κυρίτσης, Μουλάς 18 (1).

ΝΙΚΗ ΑΜΑΡΟΥΣΙΟΥ (Ν. Χρυσόγελος): Μαραγκίδης, Κοροπούλης 11, Χαραλάμπης 4, Κοντογιάννης 22 (1)  Σιμιτζής 18 (3), Τσεκένης Ι. 3 (1), Σιδέρης 2, Τσεκένης Α., Αγγελής 17.