Σπουδαία νίκη του Ρεθύμνου, 69-60 τον Άρη

Αήττητο παραμένει το Ρέθυμνο Cretan Kings στη Basket League καθώς σήμερα πέτυχε σπουδαία εντός έδρας νίκη με 69-60 επί του Άρη στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής.

Οι «κεραμιδί» παρότι βρέθηκαν πίσω στο σκορ κατάφεραν να επιστρέψουν, ήταν εντυπωσιακοί στο β' ημίχρονο και έφτασαν σε μία τεράστια νίκη απέναντι σε μία ομάδα που αναμένεται να πρωταγωνιστήσει στο φετινό πρωτάθλημα.

Η ομάδα του Τόνι Κωνσταντινίδη ξεκίνησε πολύ καλά και προηγήθηκε με 11-4, όμως ο Άρης ανέβασε την απόδοσή του, έπαιξε πολύ καλή άμυνα, έλεγξε τα ριμπάουντ και με σερί 3-17 βρέθηκε να προηγείται με 14-21 στο 10'.

Ο Άρης μπήκε με κεκτημένη ταχύτητα και στο 2ο δεκάλεπτο και ανέβασε την υπέρ του διαφορά ακόμα και στους 13 πόντους (16-29) στο 13'. Κάπου εκεί η ομάδα του Ρέθυμνο Cretan Kings έδειξε σημάδια ανάκαμψης και σιγά-σιγά έκλεισε τη διαφορά πηγαίνοντας στα αποδυτήρια υπολειπόμενο με 4 πόντους  (30-34).

Οι γηπεδούχοι παρέμειναν συγκεντρωμένοι και στη 2η περίοδο με αποτέλεσμα να ανατρέψουν πλήρως το σκηνικό. Έπαιξαν καλή άμυνα, έφυγαν στον αιφνιδιασμό και προηγήθηκαν με 50-44 στο 30'.

Από εκεί και μετά είχαν τον απόλυτο έλεγχο και δεν επέτρεψαν στον Άρη να απειλήσει ουσιαστικά. Ακόμα και στα κρίσιμα τελευταία λεπτά ο Τάλτον ήταν εύστοχος στις βολές και διατήρησε σε θέση ισχύος την ομάδα του.

Τα δεκάλεπτα: 14-21, 30-34, 50-44, 69-60

ΡΕΘΥΜΝΟ CRETAN KINGS (Κωνσταντινίδης): Κώττας, Άρνολντ 11 (3/10 σουτ, 6 ριμπάουντ), Φιτζπάτρικ 8 (2/4 τρίποντα), Τάλτον 19 (2/4 τρίποντα, 9/10 βολές, 6 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 7 λάθη σε 30 λεπτά), Γιαννόπουλος 11 (3/7 τρίποντα, 8 ριμπάουντ), Χριστοδούλου 11 (4/4 δίποντα, 3/4 βολές), Σάφτενααρ 5 (1/7 δίποντα, 8 ριμπάουντ), Ζάμπας 2, Έντουαρντς 2.

ΑΡΗΣ (Πρίφτης): Μάρμπλ, Τσαϊρέλης 7, Τζένκινς 4 (2/9 σουτ), Κάμινγκς 12 (2/10 σουτ), Μπάκνερ 7, Ξανθόπουλος, Ζάρας 3 (1/7 τρίποντα), Μούρτος 2, Σίμτσακ, Καββαδάς 18 (6/7 δίποντα, 6/8 βολές, 4 ριμπάουντ), Ντραγκίσεβιτς 7 (2/9 σουτ).

Όσον αφορά στα υπόλοιπα παιχνίδια που πραγματοποιήθηκαν σήμερα, η ΑΕΚ δε δυσκολεύτηκε να κάμψει την αντίσταση του Λαυρίου στο ΟΑΚΑ, ενώ ο ΠΑΟΚ, έστω και δύσκολα, νίκησε τον Κολοσσό στην Πυλαία.

Πρώτη νίκη του Προμηθέα Πατρών στο πρωτάθλημα στο ματς με την επίσης νεοφώτιστη Δόξα Λευκάδας. Τέλος με ανατροπή τα Τρίκαλα έκαμψαν την αντίσταση του Απόλλωνα Πάτρας.