Χαμόγελα στη Βραζιλία, προβληματισμός στην Αργεντινή

Στον όμιλο της Νότιας Αμερικής για τα προκριματικά του Μουντιάλ κερδισμένη χθες βγήκε η Βραζιλία...

Η "σελεσάο" έπιασε κορυφή με το 2-0 επί της Βενεζουέλας και σε συνδυασμό με 2-2 της Ουρουγουάης στο ματς με την Κολομβία, καθώς πλέον η «σελεσάο» έχει έναν βαθμό περισσότερο. Ζέσους και Γουίλιαν σημείωσαν τα δύο τέρματα της αναμέτρησης στο όγδοο λεπτό του κάθε ημιχρόνου.

Η αναμέτρηση διεξήχθη υπό κακές καιρικές συνθήκες  και μάλιστα στο 75ο λεπτό έσβησαν τα φώτα του γηπέδου.

Αντίθετα, σε καθίζηση βρίσκεται η Αργεντινή, καθώς ηττήθηκε με 1-0 από την Παραγουάη στο σπίτι της και παρέμεινε στην πέμπτη, όντας στο +1 από την Παραγουάη και στο -1 από την Κολομβία και μόνο εξασφαλισμένη δεν έχει την παρουσία της στην τελική φάση της διοργάνωσης, αφού η θέση στην οποία βρίσκεται και δεν την έχει καπαρωμένη, οδηγεί στα μπαράζ. Ο Ντέρλις Γκονσάλες σημείωσε το μοναδικό τέρμα της αναμέτρησης στο 18' και στο 47' Χούστο Βιγιάρ έπιασε πέναλτι του Αγουέρο.