Τεράστια νίκη του Εργοτέλη επί του Πανερυθραϊκού

Με μία σπουδαία νίκη έκανε… ποδαρικό στο πρωτάθλημα της Β' Εθνικής ο Εργοτέλης καθώς επικράτησε με 63-56 του Πανερυθραϊκού στο Λίντο στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής.

Οι «κιτρινόμαυροι» μπήκαν σε θέση οδηγού από το ξεκίνημα και δεν έχασαν ποτέ την πρωτοπορία φτάνοντας σε μία τεράστια νίκη απέναντι σε μία ομάδα που έχει πρωταγωνιστικούς στόχους, όμως σήμερα εμφανίστηκε ανέτοιμη στο Λίντο.

Με όπλο την καλή του άμυνα, ο Εργοτέλης πήρε τα ηνία στο ξεκίνημα του παιχνιδιού και προηγήθηκε με 5-0, 9-4, 12-6, αλλά και 18-7 στο 9'. Χάρη στο buzzer beater του Γιαούρτογλου το δεκάλεπτο έληξε 18-10.

Οι «κιτρινόμαυροι» συνέχισαν να ελέγχουν το ματς στο ξεκίνημα της 2ης περιόδου με αποτέλεσμα η διαφορά να ανέβει και στους 13 πόντους (26-13) με καλάθι του Καρακωνσταντάκη στο 14':12''. Στη συνέχεια, όμως τα σουτ δεν έμπαιναν και με τα τρίποντα του Γιαούρτογλου, ο Πανερυθραϊκός μείωσε ακόμα και στους 4 πόντους (30-26) 47'' για το ημίχρονο, το οποίο έληξε 35-28 χάρη στους πέντε συνεχόμενους πόντους του Καραλή.

Ο Γιαούρτογλου μπήκε το ίδιο «ζεστός» στην 3η περίοδο και με τρίποντο μείωσε σε 35-31 στο 22'. Με τέσσερις συνεχόμενους πόντους του Καρακωνσταντάκη, ο Εργοτέλης προηγήθηκε με 39-31, όμως ο Πανερυθραϊκός βρήκε λύσεις με τον Γιανναλέτσο αυτή τη φορά για να μειώσει σε 39-38 στο 24:14''. Το τρίποντο του Χουχούμη έδωσε ανάσες στους γηπεδούχους, οι οποίοι με μίνι σερί 7-1 προηγήθηκαν με 46-39 στο 27':40'', ενώ το 30λεπτο έληξε 46-43.

Με το 6ο τρίποντο του Γιαούρτογλου, ο Πανερυθραϊκός μείωσε σε 48-46 στο 31', όμως ο Εργοτέλης αποδείχτηκε πολύ σκληρός για να τα παρατήσει. Πάλεψε σε άμυνα και επίθεση και με σερί 9-2 προηγήθηκε με 57-48 στο 34':21.

Με τα τρίποντα των Καλλιανιώτη και Τοπάλι, η Ερυθραία μείωσε σε 59-56 1':37'' πριν το φινάλε. Ακολούθησε ένα μπαράζ άστοχων επιθέσεων για να οδηγηθεί τελικά το ματς στις βολές στα τελευταία 17'' μετά από άστοχο δίποντο του Γιαούρτογλου. Με 4/4 βολές από Χουχούμη και Καραλή ο Εργοτέλης έφτασε σε μία τεράστια νίκη.

Διαιτητές: Κυριακόπουλος, Νάστος.

Τα δεκάλεπτα:18-10, 35-28 (ημίχ.), 46-43, 63-56.

ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ (Γ. Μακράκης): Γεωργούτσος 11 (1), Καρακωνσταντάκης 10, Σταράκης, Βερτούδος 3, Χουχούμης 18 (2), Σταμάτης 4 (1), Δόσπρας 2, Σαρρής 2, Καραλής 13 (2).

ΠΑΝΕΡΥΘΡΑΪΚΟΣ (Δ. Χουχούλης): Δέλλιος 4, Πρισκομάτης, Καλλιανιώτης 9 (1), Πρίτσος, Σώφρονας, Κούσουλας, Γιαούρτογλου 23 (6), Τοπάλι 12 (2), Υφαντής, Αντωνίου, Τσικόπουλος, Γιανναλέτσος 8.