Δέκα γκολ σε δύο ματς στα προκριματικά του Μουντιάλ

Έβρεξε γκολ σε Ερεβάν και Ποντγκόριτσα. Η Ρουμανία έκανε πάρτι στην έδρα της Αρμενίας την οποία διέλυσε με σκορ 5-0, ενώ άλλα τόσα τέρματα σημείωσαν και οι Μαυροβούνιοι ταπεινώνοντας το Καζακστάν.

Κανένα έλεος δεν έδειξαν Ρουμάνοι και Μαυροβούνιο σαρώνοντας Αρμενία και Καζακστάν με το ίδιο σκορ (5-0), στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής του 5ου ομίλου. Η αγωνιστική κλείνει με το μεγάλο ματς του γκρουπ ανάμεσα σε Πολωνία και Δανία.

Στο Ερεβάν οι Αρμένιοι πλήρωσαν την αποβολή του Μαλακιάν μόλις στο 3ο λεπτό κι από εκεί και πέρα άρχισε η… κατηφόρα. Η Ρουμανία άνοιξε το σκορ έπειτα από την παράβαση του παίκτη των γηπεδούχων και σταμάτησε στα πέντε γκολ (5-0), παίρνοντας παράλληλα την πρώτη της νίκη στον όμιλο.

Για ένα ημίχρονο άντεξε το Καζακστάν στην έδρα του Μαυροβούνιου και στη συνέχεια παραδόθηκε στις ορέξεις των γηπεδούχων. Η ομάδα του Τουμπάκοβιτς πέτυχε τέσσερα γκολ στο δεύτερο 45λεπτο φτάνοντας στο εμφατικό 5-0 στην Ποντγκόριτσα.