Νικηφόρα πρεμιέρα με ανατροπή για το Ηράκλειο

Με το δεξί μπήκε στο πρωτάθλημα της Α2 Εθνικής κατηγορίας το Ηράκλειο, καθώς επικράτησε με 65-59 του Αρκαδικού στο κλειστό στα Δύο Αοράκια στο πλαίσιο της 1ης αγωνιστικής.

Δύο πρόσωπα παρουσίασαν οι «κυανόλευκοι» στην πρεμιέρα τους στην Α2. Στο πρώτο ημίχρονο ήταν κακοί αμυντικά και επιθετικά, όμως στο δεύτερο ημίχρονο μεταμορφώθηκαν προς το καλύτερο τουλάχιστον αμυντικά, βρήκε πόντους και από τον Κουπίδη και αφού γύρισαν μία διαφορά 12 πόντων έφτασαν και στη νίκη.

Το πρώτο δεκάλεπτο ήταν σε γενικές γραμμές ισορροπημένο με τις δύο ομάδες να ψάχνουν τα… πατήματά τους στο παρκέ. Στη 2η περίοδο, ωστόσο, ο Αρκαδικός εκμεταλλεύτηκε την ολιγωρία των παικτών του Ηρακλείου σε άμυνα και επίθεση, πέτυχε αρκετά εύκολα καλάθια και μετέτρεψε το 16-16 του 11':30 σε 30-42 στο 20'.

Οι «κυανόλευκοι» βελτίωσαν αισθητά την άμυνά τους στην 3η περίοδο, πίεσαν περισσότερο, ανάγκασαν σε πολλά λάθη τον Αρκαδικό και με οδηγούς τους Κουπίδη και Λόλα έτρεξαν ένα σερί 19-5 για να προηγηθούν με 49-47 στο 28':30''. Έκτοτε ήταν μπροστά στο σκορ, ενώ προηγήθηκαν με 59-54 με καλάθι του Λιανού στο 33'. Οι δύο ομάδες σκόραραν με το… σταγονόμετρο στην τελευταία περίοδο, παρόλα αυτά οι γηπεδούχοι είχαν τον έλεγχο και μάλιστα με γκολ φάουλ του Παπαδάκη προηγήθηκαν με 64-56 1':18'' πριν το φινάλε «καθαρίζοντας» το ματς.

Τα δεκάλεπτα: 13-16, 30-42 (ημίχ.), 55-52, 65-59.

ΗΡΑΚΛΕΙΟ (Β. Ράλλης): Παπαδάκης 10, Τσερκιτσόγλου 3 (1), Μαραγκάκης, Πετράκης 8 (2), Κουπίδης 16 (3), Πάνου 10, Λόλας 6, Λιανός 8, Λάτοβιτς 2, Πάλλης 2.

ΑΡΚΑΔΙΚΟΣ (Γ. Διαμαντάκος): Καραμαλέγκος 12 (2), Πίνης 7 (1), Τσακαρέλης 2, Κουρεπής 7, Κοψαύτης 6 (2), Προδρόμου 13, Τζάτζας, Τσέλλος, Σπυριδάκης, Γαρμπής 2, Απέργης, Τζουγκαράκης 10.