Ήττα - αποκλεισμός για το Ρέθυμνο στην Κύμη

Το… ταξίδι του Ρέθυμνο Cretan Kings  στο Κύπελλο Ελλάδας σταμάτησε στην Κύμη καθώς η νεοφώτιστη ομάδα στην Α1 κατηγορία επικράτησε με 87-77 στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής της β' φάσης του θεσμού.

Το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο στη μεγαλύτερη διάρκειά του, όμως στην τελευταία περίοδο η Κύμη ανέβασε ταχύτητα, πήρε μία διαφορά και έφτασε στη νίκη. Έτσι, η Κύμη θα αντιμετωπίσει στην επόμενη φάση τον Πανιώνιο στη Νέα Σμύρνη.

Στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου οι ομάδες ήταν ισόπαλες 20-20 ενώ στο ημίχρονο οι γηπεδούχοι προηγούνταν μόλις με 46-44. Το ματς παρέμενε "ντέρμπι" και στην τρίτη περίοδο, με την ομάδα του Βασίλη Μπρατσιάκου να είναι μπροστά με 64-63 στο 30?. Στην τελευταία περίοδο όμως, η Κύμη έλεγξε τον ρυθμό και έφτασε τελικά στη νίκη με 87-77.

Τα δεκάλεπτα: 20-20, 46-44, 64-63, 87-77.

Κύμη SEAJETS (Μπρατσιάκος): Αμντούλ Αλίμ 6 (1), Γκριν 8 (2), Τουτζιαράκης 7, Σιγκούνας 10, Τσούπκοβιτς 8 (2), Κατράνας, Ψαθάς, Κωνσταντακόπουλος, Σταμάτης 8 (1), Πάμπλαντ 8 (1), Μόργκαν 15, Ελ Αμίν 17 (2).

Ρέθυμνο Cretan Kings (Κωνσταντινίδης): Θεοδωρίδης, Κώττας 4, Ραζής, Χριστοδούλου 2, Άρνολντ 5 (1), Φιτζπάτρικ 15 (2), Τάλτον 18( 3), Καμπερίδης, Ζάμπας 14 (2), Γιαννόπουλος 15 (3), Σάφτενααρ 4, Έντουαρντς.

Παρά τις απουσίες, ο Κόροιβος κατάφερε μετά από ένα αμφίρροπο ματς, να πάρει τη νίκη με κόντρα στον Απόλλωνα και προκρίθηκε στην επόμενη φάση του Κυπέλλου. Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ στο πρώτο ημίχρονο, στο τέλος του οποίου ο Κόροιβος προηγήθηκε με 37-38. Στο δεύτερο μέρος όμως, η ομάδα του Ντίνου Καλαμπάκου ανέβασε ταχύτητα, στο 30? προηγήθηκε με 56-61 και τελικά πήρε τη νίκη-θρίλερ με 82-88.