Ήττα για τα Χανιά στην 3η αγωνιστική της Α1 πινγκ-πονγκ

Με την 3η αγωνιστική συνεχίστηκε το σαββατοκύριακο το πρωτάθλημα της Α1 πινγκ πονγκ, όπου μετέχουν και τα Χανιά.

Η χανιώτικη ομάδα, πάντως, δεν τα κατάφερε κόντρα στα Ταταύλα γνωρίζοντας την ήττα με 1-4. Από εκεί και πέρα, ξεχώρισε η αναμέτρηση του Ολυμπιακού με την Πεύκη με τους «ερυθρόλευκους» να είναι εντυπωσιακοί και να φτάνουν σε μία άνετη νίκη. Μάλιστα, στα τρία επί μέρους ματς με τους αδερφούς Κωνσταντινόπουλους έχασε μόλις 1 σετ! Ο Τάσος Ρηνιώτης νίκησε με 3-0 σετ τον Γιώργο, ο Γιάννης Σγουρόπουλος και ο Κώστας Παπαγεωργίου ξεπέρασαν τον Κωνσταντίνο με 3-0 και 3-1 σετ αντίστοιχα. Ο Ηρακλής είχε πιο εύκολο έργο σήμερα απ' ό,τι χτες απέναντι στη Φιλία, ενώ και τα Ταταύλα δικαίωσαν τον ρόλο του φαβορί κόντρα στα Χανιά.

Την πιο ενδιαφέρουσα εξέλιξη και τη μεγαλύτερη αγωνία έκρυβε ο αγώνας του Α.Ο. Ελληνικού με τον Α.Σ. Πέρα Αθηνών. Από τη μια οι νεοφώτιστοι στην κατηγορία, από την άλλη οι «Πολίτες» των 18 τίτλων, έδωσαν ντέρμπι που κράτησε περισσότερο από 3 ώρες και βρήκε νικητές τους πρώτους με 4-3. Ο Α.Ο. Ελληνικού είχε επικρατήσει και χτες με αυτό το σκορ του Α.Ο. Ταταύλα, ενώ το Πέρα υπέστη τρίτη ήττα με 4-3! Για το Ελληνικό ήταν καθοριστικές οι επιδόσεις του Κλαούντιο Κύρου, που είχε δύο νίκες στο απλό και άλλη μία στο διπλό στο τέλος μαζί με τον Γιάνγκου (ο Κύπριος είχε και μία νίκη στο απλό). Στην άλλη πλευρά ο νεοαποκτηθείς Γάλλος Ρομέν Ρουίζ κράτησε το προσωπικό αήττητο στο πρώτο αγωνιστικό του διήμερο στην Ελλάδα, όμως το αποτέλεσμα για τη νεαρή ομάδα του Πέρα ήταν και πάλι αρνητικό. Μία νίκη κατάφερε ο Στράτος Δαμιανής.