Νίκη στο φινάλε για το Ρέθυμνο επί του Απόλλωνα Π.

Μετά από ένα συναρπαστικό παιχνίδι, το Ρέθυμνο Cretan Kings νίκησε με 79-78 τον Απόλλωνα Πάτρας στην πρεμιέρα του τουρνουά «Πέτρος Οικονομάκης», το οποίο ξεκίνησε σήμερα για 6η συνεχόμενη χρονιά στο κλειστό «Μ. Μερκούρη».

Η ρεθυμνιώτικη ομάδα με δύο πόντους του Γιαννόπουλου έφτασε στη νίκη σ' ένα ματς που κράτησε το ενδιαφέρον ως το τέλος. Οι «κεραμιδί», πάντως, ξεκίνησαν εντυπωσιακά και προηγήθηκαν με 27-12, όμως σιγά-σιγά οι Πατρινοί έκλεισαν την ψαλίδα, ενώ πήγαν στα αποδυτήρια προηγούμενοι με 41-45. Από εκεί και μετά το παιχνίδι ήταν ντέρμπι.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο η ομάδα του Κώστα Μέξα ξεκίνησε με δύο εύστοχα τρίποντα (62-68) αλλά ο Γιαννόπουλος και πάλι μαζί με τον Άρνολντ απάντησαν με σερί 7-0 για το 69-68 στο 34'. Οι δυο τους «οδήγησαν» μέχρι τέλους στη νίκη το Ρέθυμνο Cretan Kings, με τον αρχηγό της κρητικής ομάδας να πετυχαίνει τους δύο τελευταίους νικητήριους πόντους για το τελικό 79-78.

Πριν το τζάμπολ κρατήθηκε ενός λεπτού σιγή στη μνήμη του Πέτρου Οικονομάκη, ενώ το τουρνουά ολοκληρώνεται αύριο Κυριακή με το πρόγραμμα να έχει ως εξής:

16:15 Κολοσσός Ρόδου - Απόλλωνας Πάτρας

18:30 Ρέθυμνο Cretan Kings - ΠΑΟΚ

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 27-12, 41-45, 60-62, 79-78.

ΡΕΘΥΜΝΟ CRETAN KINGS (Τόνι Κωνσταντινίδης): Κώττας 4, Ραζής, Χριστοδούλου 8 (1), Άρνολντ 18 (6/7 δίποντα, 6/7 βολές), Φιτζπάτρικ, Τάλτον 8 (3/8 σουτ, 3 ασίστ), Καμπερίδης 2, Ζάμπας 5 (1), Γιαννόπουλος 25 (5/10 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 9/10 βολές, 2 ριμπάουντ σε 29 λεπτά), Έντουαρντς 9 (7ριμπ.).

ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ CARNA (Κώστας Μέξας): Τζόουνς 8, Μαστρογιαννόπουλος 4 (1), Βεργίνης 15 (3/6 τρίποντα), Σλαφτσάκης, Τσιάρας 16 (4/4 τρίποντα), Μπάβτσιτς 17 (3/6 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Ράσελ 7 (1), Κουζέλογλου 6, Κόμπινς 5, Διαμαντάκος.

Στην παράταση ο  Κολοσσός

Στο παιχνίδι που άνοιξε την αυλαία του τουρνουά, ο  Κολοσσός Ρόδου νίκησε στην παράταση με 83-73 (67-67κ.α.) τον ΠΑΟΚ.

Το παιχνίδι είχε συναρπαστική εξέλιξη και κρίθηκε στον οίστρο του Παναγιώτη Βασιλόπουλου, ο οποίος οδήγησε στη νίκη την ομάδα του στην παράταση.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-18, 35-38, 55-56, 67-67 κ.δ., 83-76 παρ.

ΚΟΛΟΣΣΟΣ H HOTELS (Άρης Λυκογιάννης): Λιάπης, Ρέντικ 6 (5 ριμπάουντ), Τσούκου 6 (6 ριμπάουντ), Γεωργαλής 9 (1), Σαλούστρος 2, Αγγελάκος, Αχόνεν 12 (2), Μπέρι 5, Βασιλόπουλος 17 (5/8 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 4/6 βολές, 6 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 2 κλεψίματα), Παπαδάκης 4, Γουάτσον 18 (7/13 δίποντα, 4/4 βολές, 14 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο, 1 μπλοκ σε 27 λεπτά), Χολ 4 (2/12 σουτ).

ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Κόνιαρης 2, Τσόχλας 7 (3 ασίστ), Γλυνιαδάκης 5, Χρυσικόπουλος, Καμάρας, Τέιλορ 15 (2), Σάιμπερτ 5 (1), Μπράιαντ 3 (0/7 σουτ, 3/4 βολές), Πέινερς 15 (3), Κλάντον 12 (10 ριμπάουντ), Μαργαρίτης 12 (2).