Εντυπωσιακός κατά διαστήματα ο Ολυμπιακός στα Δύο Αοράκια

Ο Ολυμπιακός για περισσότερο από 25 λεπτά έπαιξε πολύ καλό μπάσκετ και νίκησε με 86-74 τον Ερυθρό Αστέρα στο διεθνές τουρνουά που φιλοξενείται στο κλειστό στα Δύο Αοράκια.

Οι «ερυθρόλευκοι» ήταν εντυπωσιακοί στο πρώτο ημίχρονο σε άμυνα και επίθεση, όμως στη συνέχεια έχασαν τη συγκέντρωσή τους, ο Ερυθρός Αστέρας εκμεταλλεύτηκε τους ψηλούς του και δημιούργησε αρκετά προβλήματα στην ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου. Παρόλα αυτά είχε την ποιότητα των παικτών για να διατηρήσει μία διαφορά ασφαλείας και να φτάσει τελικά στη νίκη που του δίνει το εισιτήριο για τον κυριακάτικο τελικό κόντρα στην Αναντολού Εφές που θα ξεκινήσει στις 20:30. Νωρίτερα στις 18:00 θα γίνει ο μικρός τελικός ανάμεσα στην Χάποελ Ιερουσαλήμ και τον Ερυθρό Αστέρα.

Μετά τα πρώτα αναγνωριστικά λεπτά, ο Ολυμπιακός έλεγξε το ρυθμό του παιχνιδιού, έπαιξε καλή άμυνα, μάζεψε τα ριμπάουντ, βρήκε λύσεις στην επίθεση και με καλές συνεργασίες βρέθηκε να προηγείται ακόμα και με 14 πόντους (25-11) στο 8':20''. Ο Γιάννης Σφαιρόπουλος έκανε συνεχώς αλλαγές στην πεντάδα του με αποτέλεσμα κάποια στιγμή να χαθεί ο ρυθμός. Παρόλα αυτά ο δεκάλεπτο έληξε 26-16.

Οι αλλαγές από τον Σφαιρόπουλο συνεχίστηκαν και στη 2η περίοδο, όμως αυτό δεν επηρέασε τους «ερυθρόλευκους», οι οποίοι ήταν συγκεντρωμένοι σε άμυνα και επίθεση και προηγήθηκαν με 15 πόντους (33-18) στο 11':49''. Η διαφορά διατηρήθηκε σε αυτά τα επίπεδα ως τη λήξη του ημιχρόνου, το οποίο ολοκληρώθηκε με το μπάζερ μπίτερ του Μάντζαρη που διαμόρφωσε το 47-34.

Στην 3η περίοδο ο Ολυμπιακός έχασε τη συγκέντρωσή του στην άμυνα κάτι που εκμεταλλεύτηκε ο Ερυθρός Αστέρας, ο οποίος πέρασε την μπάλα μέσα στη ρακέτα και σιγά-σιγά έκλεισε τη διαφορά μειώνοντας σε 50-42 στο 22':20'' και σε 61-54 στο 28'.   Δεν μπόρεσε να απειλήσει ουσιαστικά, όμως καθώς ο Σπανούλης πήρε πάνω του την ομάδα και την οδήγησε εκ του ασφαλούς στη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 26-16, 47-34 (ημίχ.), 67-58, 86-74.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γ. Σφαιρόπουλος): Γκριν 14 (2), Μπιρτς 5, Γιανγκ 2, Παπαπέτρου 5, Σπανούλης 15 (1), Αγραβάνης, Μιλουτίνοφ 4, Πρίντεζης 10, Παπανικολάου 9, Μάντζαρης 11 (2), Χάκετ 3 (1), Λοτζέσκι 8 (1), Αθηναίου.

ΕΡΥΘΡΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ (Ν. Ραντονιτς): Ρέμπιτς 2, Ντάνγκουμπιτς 7 (1), Μίτροβιτς 8, Λάζιτς 8 (2), Ντόμπριτς 2, Σιμόνοβιτς 7 (1), Τζένκινς 5, Γκούντουριτς 5 (1), Τζόνιτς 6, Κούζμιτς 12, Μπιέλιτσα 12.