Εύκολα η Αναντολού, 94-76 την Χάποελ Ιερουσαλήμ

Χωρίς να δυσκολευτεί ιδιαίτερα η Αναντολού Εφές νίκησε με 94-76 την Χαποέλ Ιερουσαλήμ και πήρε το εισιτήριο για τον τελικό του διεθνούς τουρνουά, το οποίο φιλοξενείται σήμερα και την Κυριακή στο κλειστό στα Δύο Αοράκια.

Οι Τούρκοι ήταν ανώτεροι και πιο έτοιμοι από τους αντιπάλους τους με αποτέλεσμα να έχουν τον πλήρη έλεγχο από το ξεκίνημα του αγώνα. Κατά διαστήματα, μάλιστα έπαιξαν πολύ καλό μπάσκετ προσφέροντας και θέαμα στον κόσμο. Μεγάλος πρωταγωνιστής ο Τόμας, ο οποίος μάλιστα είχε 7/8 τρίποντα! Οι Ισραηλινοί από την πλευρά τους είχαν αρκετά αμυντικά κενά, ενώ ούτε ο ΝΒΑερ Αμάρε Στουντεμάιρ έδειξε να είναι έτοιμος.

Η Αναντολού Εφές είχε τον έλεγχο από τα πρώτα λεπτά ούσα καλύτερη σε άμυνα και επίθεση. Μάλιστα βρέθηκε να προηγείται με 23-11 στο 8’:30’’ με ένα εντυπωσιακό κάρφωμα του Μπράουν. Οι Τούρκοι συνέχισαν να ελέγχουν το ρυθμό, χωρίς να αντιμετωπίζουν ιδιαίτερα προβλήματα απέναντι στην άμυνα των Ισραηλινών. Σκοράροντας μέσα και έξω από τη ρακέτα, η Αναντολού ανέβασε κι άλλο την υπέρ της διαφορά που έφτασε και τους 19 πόντους (52-33) στο 19, ενώ το ημίχρονο έληξε 55-37.

Οι Ισραηλινοί βελτίωσαν την άμυνά τους στα πρώτα λεπτά της 3ης περιόδου και μείωσαν σε 59-47 στο 24’:10’’. Κάπου εκεί η πίεση της Αναντολού ανέβηκε και με τα τρίποντα του Τόμας «έτρεξε» ένα σερί 13-1 για να προηγηθεί με 24 πόντους (72-48) στο 28’.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο το σκηνικό δεν άλλαξε ιδιαίτερα και οι Τούρκοι έφτασαν σε μία εύκολη νίκη δείχνοντας ότι θα είναι ιδιαίτερα ανταγωνιστικοί τη νέα σεζόν στην Ευρωλίγκα καθώς διαθέτουν ένα γεμάτο ρόστερ.

Την παράσταση στην κερκίδα έκλεψαν καμιά 20αριά Ισραηλινοί, οι οποίοι δε σταμάτησαν ούτε λεπτό να υποστηρίζουν την ομάδα τους, ενώ στο τέλος τα συνθήματά τους ακούστηκαν σε ολο το γήπεδο.

Τα δεκάλεπτα: 25-16, 55-37 (ημίχ.), 75-50, 94-76.

ΑΝΑΝΤΟΛΟΥ ΕΦΕΣ (Β. Περάσοβιτς): Τόμας 25 (7), Χάνεϊκατ 6, Μπαλμπάι, Μπράουν 14, Οσμάν 6 (1), Κότον 6 (2), Γκεγίκ 4, Κορκμάζ 6 (1), Ντεμίρ, Γκρέιντζερ 4, Ερτέλ 10 (1), Ντάστον 13.

ΧΑΠΟΕΛ ΙΕΡΟΥΣΑΛΗΜ (Σ. Πιανιτζιάνι): Στουντεμάιρ 8, Ντάισον 24 (2), Ελιάου 4, Χαλπερίν 5 (1), Τίμορ, Μένκο 2, Κίνσεϊ 10 (1), Τζόουνς 14, Πέτερσον 7 (1), Τζέρελς 7 (1).