Ο Εργοτέλης νικητής στο τουρνουά "Βασίλης Παδουβάς"

Έπεσε η αυλαία του τουρνουά «Βασίλης Παδουβάς» με τον Εργοτέλη να αναδεικνύεται νικητής στον τελικό με 63-51 επί του ΟΦΗ στο Βαρδινογιάννειο Αθλητικό Κέντρο. Οι κιτρινόμαυροι με πρωταγωνιστές τους Σταμάτη, Καρακωνσταντάκη και Γεωργούτσο πήραν το ρόζ φύλλο αγώνα ενώ σε ότι αφορά το παιχνίδι για την 3η θέση του τουρνουά, αυτή την κατέλαβε ο Ηρόδοτος που κέρδισε 76-67 το Δειλινό.

Το παιχνίδι ΟΦΗ- Εργοτέλη είχε αρκετό ενδιαφέρον με την ομάδα του Γιάννη Κόκκινου να μπαίνει δυνατά και να παίρνει ένα ελαφρύ προβάδισμα στη λήξη του δεκαλέπτου με 17-16 ενώ το 33-33 του ημιχρόνου καταμαρτυρά το αμφίρροπο του αγώνα.

Στην επανάληψη οι παίκτες του Γιώργου Μαρκάκη βρήκαν λύσεις με τους  Σταμάτη, Γεωργούτσο και Καρακωνσταντάκη και σε συνδυασμό με την καλή τους άμυνα, πήραν προβάδισμα δέκα πόντων με το 3ο δεκάλεπτο να ολοκληρώνετα με το υπέρ τους 50-44. Η καλή άμυνα του Εργοτέλη είχε και συνέχεια και η διαφορά έφτασε μέχρι και 14 πόντους (63-49) για να ολοκληρωθεί το παιχνίδι με 63-51.

Τα δεκάλεπτα: 16-17, 33-33 (ημίχρονο), 50-44, 63-51

Εργοτέλης Γ.Σ. (Μακράκης): Γεωργούτσος (15), Χουχούμης(10), Σταμάτης(8), Καραλής(16), Βερτούδος, Σαρρής(4), Σταράκης(4), Καρακωνσταντάκης (6), Χασάπης, Μανιαδής, Τερζάκης, Νησωτάκης, Καβαλαράκης.

ΟΦΗ (Κόκκινος): Ξενάκης (5), Αγαπιάδης (13), Μητρόπαπας, Χαρωνίτης (2), Μουλάς (5), Μαϊστρέλης (5), Κριθινάκης, Μπουμπάρης (11), Καρλάφτης, Πρωτογεράκης(10), Μαματζάκης, Βλαχάκης, Καλλέργης.

Ρεπορτάζ: Μαρία Πετρούτσου