"Σφράγισε" την πρόκριση με νίκη ο ΟΦΗ

Το «εισιτήριο» για την επόμενη φάση του Κυπέλλου, που θα γίνει σε μορφή ομίλων, πήρε σήμερα ο ΟΦΗ με νίκη κόντρα στον Αχαρναϊκό 0-2 στο γήπεδο της Νέας Σμύρνης.

Η ομάδα του Νίκου Νιόπλια επιβεβαίωσε την ανωτερότητα της, παίζοντας όσο χρειαζόταν για να πετύχει το στόχο της.

Συνολικά το 90λεπτο είχε ένα μέτριο ρυθμό, με την αφόρητη ζέστη να επηρεάζει σαφώς τους ποδοσφαιριστές, ενώ οι Κρητικοί είχαν τον έλεγχο σε όλη τη διάρκεια.

Ο ΟΦΗ είχε καλή κυκλοφορία της μπάλας, με το Νιόπλια να επιλέξει σχηματισμό 4-3-3, τον οποίο άλλαξε σε 3-5-2 στα μισά του δευτέρου ημιχρόνου.

Το γκολ του Βουό στο 12' μετά από έξυπνη κίνηση, έδωσε το προβάδισμα στους «ασπρόμαυρους», ενώ στο 87' ο Ράντι διαμόρφωσε το τελικό 0-2. Ο Άγγελος Χαντί και τις δύο ασίστ, ενώ οι γηπεδούχοι τέλειωσαν το ματς με δέκα παίκτες, λόγω της αποβολής του Μαρή με δεύτερη κίτρινη.

Το φίλμ του αγώνα

4' Διαγώνιο σουτ του Γουέρε μέσα από την περιοχή, κόρνερ παραχώρησε ο Δερμιτζάκης.

6' Παράλληλη μπαλιά του Γουέρε, δε μπόρεσε μόνος στη μικρή περιοχή ο Τζιώρας να βρεθεί στην πορεία της μπάλας.

12' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΟΦΗ! Ωραία μπαλιά του Χαντί στην πλάτη της άμυνας, ο Βουό "τσιμπάει" ωραία τη μπάλα και κάνει το 0-1.

19' Ο Μίκιτς από θέση δεξιού χαφ, γυρίζει τη μπάλα στη μικρή περιοχή, για λίγο δεν πρόλαβε ο Βουό, κόρνερ παραχώρησαν οι αμυντικοί.

22' Δίλεπτο "τάιμ-άουτ" από τον διαιτητή Αντωνίου, λόγω της έντονης ζέστης στη Νέα Σμύρνη. Δροσίζονται οι ποδοσφαιριστές των δύο ομάδων.

31' Μετά από σύγχυση στην περιοχή του Αχαρναϊκού, ο Βουό σημαδεύει το δοκάρι, όμως η φάση είναι ως μη γενόμενη, καθώ υπάρχει υπόδειξη για οφσάιντ.

45+1' Πρώτη κίτρινη κάρτα στην αναμέτρηση θα τη δει ο Νίκολα Μίκιτς.

46' Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο.

53' Κίτρινη κάρτα στον Κιάσσο, για μαρκάρισμα στον Ματσούκα.

62' Ωραία πάσα του Βαλλιάνου για το Χαντί, θα σουτάρει με δύναμη από διαγώνια θέση μέσα στην περιοχή, διώχνει σε κόρνερ ο Αποστολίδης.

63' Πρώτη αλλαγή για τον Αχαρναϊκό, ο Ψιάνος στη θέση του Σωτηράκου.

64' Δύο αλλαγές για τον ΟΦΗ, ο Ράντι στην θέση του Κιάσσου, ο Φαζός αντί του Μιλοσάβλιεφ.

69' ο Πλαβούκος στο ματς αντί του Παπατόλιου για τον Αχαρναϊκό.

73' Συρτή σέντρα του Γουέρε για τον Τζιώρα, ο Δερμιτζάκης με την "έξοδο" του θα τον προλάβει.

77' Κλείνουν τις αλλαγές τους οι γηπεδούχοι, με τον Ντάγκρα αντί του Γουέρε.

78' Κόρνερ του Τσεμπερίδη, ο Τζιώρας θα πιάσει την κεφαλιά λίγο άουτ.

80' Κίτρινη κάρτα για τον Μαρή, είναι η δεύτερη σε λίγα λεπτά και αποβάλλεται από το παιχνίδι.

83' Τελευταία αλλαγή και για τον ΟΦΗ, ο Μασάδο παίρνει τη θέση του Βουό.

84' Ο Χαντί με ωραία πάσα βγάζει τον Ράντι "φάτσα" με το τέρμα, όμως ο Αναστασίου τον πρόλαβε λίγο πριν πλασάρει για το δεύτερο γκολ.

85' Ο Αντουκόρ στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα, μετά από το σουτ του Μασάδο, αλλά υπάρχει υπόδειξη για οφσάιντ.

87' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΟΦΗ! Ωραία σέντρα του Χαντί από αριστερά, ο Ράντι με κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι πετυχαίνει το 0-2.

ΑΧΑΡΝΑΪΚΟΣ (Δημήτρης Αρναούτης): Αποστολίδης, Μουστάκης, Χριστοφιλέας, Σωτηράκος (63' Ψιάνος), Αναστασίου, Μαρής, Τσεμπερίδης, Παπατόλιος (69' Πλαβούκος), Ματσούκας, Γουέρε (77' Ντάγκρας), Τζιώρας.

ΟΦΗ (Νίκος Νιόπλιας): Δερμιτζάκης, Μίκιτς, Όστοϊτς, Κώτσιος, Βαλλιάνος, Αντουκόρ, Κιάσσος (64' Ράντι), Χαντί, Κοιλιάρας, Μιλοσάβλιεφ (64' Φαζός), Βουό (83' Μασάδο).

Πηγή φωτογραφίας: INTIME.GR