Χρυσός Ολυμπιονίκης ο Πετρούνιας, τρίτο μετάλλιο η Ελλάδα

Το χρυσό μετάλλιο κατέκτησε ο Λευτέρης Πετρούνιας στους Κρίκους καθώς ήταν αλάνθαστος στον τελικό των Ολυμπιακών Αγώνων και συγκέντρωσε απίστευτη βαθμολογία.

Ο Έλληνας πρωταθλητής πήρε 16.000 βαθμούς και κανείς δεν μπόρεσε να ανατρέψει την υπεροχή του παρότι αγωνίστηκε δεύτερος,

Τη δεύτερη θέση κατέκτησε ο Βραζιλιάνος Ζανέτι, ο οποίος αγωνίστηκε τελευταίος και συγκέντρωσε 15.766 βαθμούς, ενώ τρίτος ο Ρώσος Αμπλιαζίν με 15.700.

Ο Λευτέρης Πετρούνιας είναι σταθερά κυρίαρχος στο αγώνισμα των κρίκων τα τελευταία χρόνια καθώς το 2015 είχε στεφθεί Παγκόσμιος πρωταθλητής στη Γλασκώβη και φέτος το καλοκαίρι ήταν και πάλι πρώτος Παγκόσμιο Κύπελλο της Ντόχα, αλλά και στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα.

Η Ελλάδα πανηγυρίζει πλέον το δεύτερο χρυσό μετάλλιό της μετά από αυτό της Άννας Κορακάκη στα 25μ. πιστολιού. και το τρίτο συνολικά καθώς η Ελληνίδα σκοπεύτρια κέρδισε και ένα χάλκινο στα 10μ. πιστολιού.