Πρώτη η Εθνική Πόλο στο Μπορ

Συνεχίζει να εντυπωσιάζει η Εθνική πόλο των Ανδρών καθώς κατέκτησε την κορυφή στο τουρνουά του Μπορ, επικρατώντας 15-14 στα πέναλτι (9-9 κ.δ.) της οικοδέσποινας Σερβίας μπροστά σε 2500 οπαδούς.

Η Ελληνική ομάδα ήταν καλύτερη στη μεγαλύτερη διάρκεια παρότι η Σερβία προηγήθηκε με 4-1. Πριν το ημίχρονο η ομάδα του Θοδωρή Βλάχου με ένα επι μέρους 4-0 γύρισε το παιχνίδι και διατήρησε τα ηνία μέχρι το τέλος της 4ης περιόδου.

Στα τελευταία λεπτά οι Σέρβοι κατάφεραν να αντιδράσουν με δύο γρήγορα γκολ όμως οι έλληνες παίκτες πιο ψύχραιμοι πήραν τη νίκη.

Τα 8λεπτα: (1-4, 4-0, 2-2, 2-3)

Πέναλτι: 5-6

Σερβία: Μάντιτς 3, Τσουκ 2, Αλέκσιτς 2, Φιλίποβιτς 1, Πρλαΐνοβιτς 4, Μίτροβιτς 1, Ράσοβιτς 1.

Ελλάδα: Μυλωνάκης 2, Δερβίσης 1, Γεννηδουνιάς 3, Αφρουδάκης 1, Δελακάς 1, Μουρίκης 4, Κολόμβος 1, Γούνας 2.