Χανιώτικες πρωτιές στο Πανελλήνιο ορεινής ποδηλασίας

Κυριάρχησαν οι ποδηλάτες από τα Χανιά στο Πανελλήνιο πρωτάθλημα ορεινής ποδηλασίας, το οποίο φιλοξενείται στη Ναύπακτο.

Σε επίπεδο εφήβων, παίδων και κορασίδων κατέκτησαν πρωτιές, ενώ είχαν και πολύ καλά πλασαρίσματα, ενώ σε επίπεδο γυναικών η Κωνσταντίνα Συντζανάκη (ΠΟΧ Τάλως) ήταν τρίτη. Πρωταθλήτρια Ελλάδας αναδείχτηκε η Βαρβάρα Φασόη (Ολυμπιακός Περιστερίου-Χαϊδαρίου).

Στους εφήβους ο Παναγιώτης Λαβδάκης (ΠΟΧ Τάλως) ήταν ο νικητής - πρωταθλητής, με μόλις 20'' διαφορά από τον Ηλία Τσουρτσουκτσίδη, ενώ τρίτος ήταν ο Ορφέας Συρίγος.

Στους παίδες την πρώτη θέση πήρε εύκολα ο Εμμανουήλ Ορφανουδάκης (ΑΟ Κύδων Χανίων), ενώ έγινε μάχη για την δεύτερη θέση την οποία κατέκτησε τελικά ο Δημήτριος Βλαχάκης, κερδίζοντας στο τέλος τον Νικόλαο Μαραγκό, ενώ στις κορασίδες η Σοφία Λιοδάκη (ΠΟΧ Τάλως) πήρε την πρωτιά, αφήνοντας δεύτερη την Δήμητρα Τατλή και τρίτη την Αθηνά Ζώη.

Η τελική κατάταξη στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα ορεινής ποδηλασίας, στο αγώνισμα αντοχή - Cross Country, Ολυμπιακής μορφής (XCO), όλων των κατηγοριών, εκτός της κατηγορίας των Ανδρών: