Χρυσό η Λεδάκη στο Βαλκανικό, εννέα τα μετάλλια

Εννιά μετάλλια κατέκτησαν οι Έλληνες αθλητές και αθλήτριες στην πρώτη ημέρα του Βαλκανικού πρωταθλήματος στίβου που γίνεται στο Πιτέστι της Ρουμανίας.

Χρυσά κατέκτησαν η Κατερίνα Δαλάκα στα 400μ. εμπόδια με 58.27, η Χρυσούλα Αναγνωστοπούλου στη δισκοβολία με 59.76, η Στέλλα Λεδάκη στο επι κοντώ με 4μ.10 και η ομάδα γυναικών των 4Χ100, ενώ στους άνδρες ο Κώστας Μπανιώτης με 2μ.23 στο ύψος πήρε το ασημένιο μετάλλιο.

Η Κατερίνα Δαλάκα ήταν νικήτρια στα 400 μ. εμπ. με 58.27, επίδοση που αποτελεί ατομικό της ρεκόρ και της επιτρέπει να σκέφτεται κούρσες κάτω από τα 58.00.

Πολύ καλή εμφάνιση πραγματοποίησε η Χρυσούλα Αναγνωστοπούλου στη δισκοβολία. Η έμπειρη αθλήτρια ήταν νικήτρια με 59.76 μ. βελτίωσε το φετινό της ρεκόρ και έδειξε σε ανοδική πορεία ενόψει της πρώτης μεγάλης στάσης της χρονιάς, το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα.

Αργυρό η Βασιλείου

Εξίσου καλή και η ...επίμονη Αννα Βασιλείου που συνεχίζει την προσπάθεια της για να εξασφαλίσει μια θέση στην ομάδα για το Ρίο. Η 26χρονη πέτυχε την δεύτερη επίδοση στη συνολική κατάταξη των 400 μ. με 52.75, χρόνος όμως που δεν της έδωσε το εισιτήριο για Ρίο.

Χρυσό μετάλλιο κατέκτησε η Στέλλα Λεδάκη στο επί κοντώ με 4,10 μ. και χαμένες προσπάθειες στη συνέχεια στα 4,40 μέτρα.

Ο τραυματισμός της Μαρίας Γάτου στη διάρκεια των 100 μ., όπου τερμάτισε σε 11.90, έφερε αλλαγές στην σκυτάλη. Η ομάδα έτρεξε με την Γωγώ Κοκλώνη στην εκκίνηση, την Ελισάβετ Πεσιρίδου στην μεγάλη ευθεία, την Ολυμπία Πετσούδη στη στροφή και την Κατερίνα Δαλάκα στην τελική ευθεία και πέτυχε 44.50, χρόνος πους της έδωσε τη νίκη. Η Γωγώ Κοκλώνη δεν έτρεξε τελικά στα 100 μ. καθώς είχε μια ενόχληση στη φτέρνα και θέλησε να αποφύγει το ενδεχόμενο υποτροπής.

Ο Κώστας Μπανιώτης κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο στο ύψος με καλύτερο άλμα στα 2,23 μέτρα και έπειτα χαμένες προσπάθειες στα 2,29μ., ύψος στο οποίο τοποθετήθηκε ο πήχης. Ο πρωταθλητής μας θα κάνει τον επόμενο αγώνα του στο Αμστερνταμ.

Η Ελενα Φιλάνδρα ήταν τρίτη στα 800 μ. με 2.06.45, ενώ μια θέση πίσω βρέθηκε η Κωνσταντίνα Γιαννοπούλου, που έτρεξε όμως στην αργή σειρά και δίχως συναγωνισμό πέτυχε 2.06.54.

Ο Ανδρέας Δημητράκης αν και δεν πλησίασε το φετινό του ρεκόρ, κατάφερε να ανέβει στο βάθρο των νικητών (2ος) με 3.44.25 στα 1.500 μέτρα.  Το ασημένιο μετάλλιο κατέκτησε στα 400 μ. εμπ. ο Πέτρος Κυριακίδης με 51.97, ενώ στο ίδιο αγώνισμα ο Κώστας Νάκος ήταν τέταρτος με 52.15. Την προσπάθεια τους στα σύνθετα ξεκίνησαν σήμερα η Στέλλα Τζικανούλα και ο Παναγιώτης Μάντης. Η Τζικανούλα ολοκλήρωσε την πρώτη ημέρα στην δεύτερη θέση με 3.020 β. (15.48 (-1,3), 1,71 μ., 11,88 μ., 26.89) και ο Μάντης στην τέταρτη με 3.674 βαθμούς (1.16 (-0,6), 6,83 μ. (0,4), 13,07 μ., 1,78 μ., 50.47).

Εξάλλου συνεδρίασε το συμβούλιο της Βαλκανικής Ένωσης στο περιθώριο του Βαλκανικού Πρωταθλήματος Α/Γ. Στη διάρκεια του συμβουλίου, στο οποίο μετείχε και ο αντιπρόεδρος του ΣΕΓΑΣ Παναγιώτης Δημάκος πάρθηκαν μια σειρά από αποφάσεις.  Μεταξύ αυτών οριστικοποιήθηκε η ένταξη του Κοσόβου στην ABAF, ενώ αποφασίστηκε το Βαλκανικό Πρωτάθλημα Ανωμάλου δρόμου, που είχε αναβληθεί λόγω καιρικών φαινομένων να γίνει στις 5 Νοέμβριου στη Σερβία.  Τέλος έγινε γνωστό πως το αγωνιστικό πρόγραμμα του Βαλκανικού Πρωταθλήματος Π/Κ στις 2 Ιουλίου, θα περιλαμβάνει σφυροβολία Παίδων.