Ήττα στο φινάλε για τις κορασίδες του Εργοτέλη

Μοναδική ευκαιρία να πετύχει την πρώτη του νίκη στο 27ο Πανελλήνιο πρωτάθλημα κορασίδων έχασε η ομάδα μπάσκετ του Εργοτέλη. Οι «κιτρινόμαυρες» έκαναν πολύ καλό παιχνίδι απέναντι στον ΠΑΟΚ, όμως ηττήθηκαν στο φινάλε με 48-47!

Ο Εργοτέλης μπήκε και σε αυτό το παιχνίδι δυνατά, ενώ έκλεισε το δεκάλεπτο προηγούμενος με 7-18. Στη 2η περίοδο, όμως ο ΠΑΟΚ μείωσε τη διαφορά και πήρε για πρώτη φορά τα ηνία (30-28) στο 22' με τρίποντο της Στεργίου. Από εκεί και μετά το παιχνίδι ήταν ντέρμπι.

Στο ξεκίνημα της 4ης περιόδου ο ΠΑΟΚ ξέφυγε με 44-39, όμως οι παίκτριες των Χατζηδάκη-Κομψέλη δεν τα παράτησαν και με οδηγό την Κριμίλη έτρεξαν σερί 2-8 και πήραν το προβάδισμα με 46-47 στο 37'.

Από εκεί και μετά, όμως δεν κατάφεραν να σκοράρουν και το τελικό 48-47 υπέρ του Δικεφάλου διαμόρφωσε με βολές η Τσαλή.

Τα δεκάλεπτα: 7-18, 24-26, 34-37, 48-47.

Διαιτητές: Ταρενίδης-Ορφανός.

ΠΑΟΚ (Παπαδόπουλος-Μελετιάδης): Σιακαβάρα, Καλούτσικου 1, Τσαλή 11(1), Ζέρβα Ε. 7, Θεοδώρου 13, Αθανασιάδου 2, Στεργίου 10(2), Μπαλιούση 4.

ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ (Χατζηδάκης-Κομψέλης): Σεμερτζάκη 4, Γιαλιαδάκη 2, Ξενάκη 6, Αποστολοπούλου, Κριμίλη 20(4), Παπαδοπούλου, Γιαννουλάκη 4, Μαρτιμιανάκη 6, Θωμά 5(1).

Πηγή φωτογραφίας: Κώστας Γκόρας.