Σάρωσε τα μετάλλια στο Παγκρήτιο το «Αθλόπολις»

Με τη συμμετοχή 1050 αθλητών και αθλητριών από 28 συλλόγους της Κρήτης πραγματοποιήθηκε το περασμένο σαββατοκύριακο στο κλειστό του Κλαδισσού στα Χανιά το Τοπικό πρωτάθλημα Κρήτης Ζίου Ζίτσου.

Ο αριθμός των συμμετασχόντων αποτελεί ρεκόρ σε Περιφερειακό πρωτάθλημα Ελλάδος και αποδεικνύει ότι το συγκεκριμένο άθλημα βρίσκεται σε άνθιση στο νησί.

Το Παγκρήτιο πρωτάθλημα πραγματοποιήθηκε υπό την αιγίδα της Ελληνικής Ομοσπονδίας Ζίου Ζϊτσου (ΕΦΕΟΖ-Ζ), της Γενικής Γραμματείας Αθλητισμού και της Περιφέρειας Κρήτης-Περιφερειακής Ενότητας Χανίων.

Με 41 αθλητές-τριες πήρε μέρος η Ακαδημία Μαχητικών τεχνών «Αθλόπολις», οι οποίοι κατέκτησαν συνολικά 36 μετάλλια. Ο προπονητής του σωματείου, Γιώργος Ζαϊμάκης δήλωσε ικανοποιημένος, ενώ όπως τόνισε: « Η συμμετοχή του συλλόγου μας ήταν απολύτως επιτυχημένη, καθώς όλα τα παιδιά προσπάθησαν, σημείωσαν καταπληκτικές επιδόσεις, αποκόμισαν χρήσιμα αγωνιστικά στοιχεία για το μέλλον και με την απόδοσή τους κατάφεραν να ανέβουν στο βάθρο των νικητών»