Φιλική νίκη Αγγλίας, 1-0 την Πορτογαλία

Στην πρόβα τζενεράλε ενόψει EURO 2016, η Αγγλία επικράτησε με 1-0 της Πορτογαλίας στο Γουέμπλεϊ.

Ο Φερνάντο Σάντος στο αποψινό φιλικό δεν είχε στην διάθεσή του τον Κριστιάνο Ρονάλντο, που έμεινε εκτός για λόγους ξεκούρασης και τον Μπρούνο Άλβες που αποβλήθηκε με κόκκινη κάρτα στο 35'.

Με το γκολ του κεντρικού αμυντικού της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, Κρις Σμόλινγκ, τα «Τρία Λιοντάρια» πήραν την φιλική νίκη με 1-0, σε ένα ματς όπου οι Ρόι Χόντζσον και Φερνάντο Σάντος έβγαλαν χρήσιμα συμπεράσματα για την κατάσταση των αντιπροσωπευτικών τους συγκροτημάτων.

Παρά την αριθμητική της υπεροχή η Αγγλία δεν είχε πολλές ευκαιρίες, ιδιαίτερα στο πρώτο 45λεπτο, ήταν όμως, αρκετά «συμπαγής» στην άμυνα. Σε γενικές γραμμές η ομάδα που κέρδισε τις εντυπώσεις ήταν οι Ίβηρες του Φερνάντο Σάντος, που για περίπου 50 λεπτά κατάφεραν να μην επιτρέψουν στους γηπεδούχους να φτιάξουν σημαντικές ευκαιρίες στην περιοχή τους, όντας με παίκτη λιγότερο.

Μεταξύ των θεατών της σπουδαίας φιλικής αναμέτρησης ήταν και ο νέος προπονητής της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, Ζοζέ Μουρίνιο.