Αθλητισμός

«Κλείδωσαν» οι 23άδες ενόψει Euro

To Euro αρχίζει στις 10 Ιουνίου και πλέον είναι γνωστές οι 23άδες των είκοσι τεσσάρων ομάδων που θα βρεθούν στα γήπεδα της Γαλλίας.

Η διορία για τις Ομοσπονδίες εξέπνευσε χθες και δείτε στις παρακάτω λίστες, ανά γκρουπ, τους ποδοσφαιριστές που θα απολαύσουμε για περίπου ένα μήνα.

Αναλυτικά οι 23άδες, τα γήπεδα και το πρόγραμμα των αγώνων:

1ος ΟΜΙΛΟΣ


2ος ΟΜΙΛΟΣ


3ος ΟΜΙΛΟΣ


4ος ΟΜΙΛΟΣ


5ος ΟΜΙΛΟΣ


6ος ΟΜΙΛΟΣ

ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ

ΙΣΛΑΝΔΙΑ

ΑΥΣΤΡΙΑ 

ΟΥΓΓΑΡΙΑ


Τερματοφύλακες
Πατρίσιο (Σπόρτινγκ)
Λόπες (Λυών)
Εντουάρντο (Ντιναμό Ζ.)

Αμυντικοί
Άλβες (Φενερμπαχτσέ)
Πέπε (Ρεάλ Μαδρίτης)
Φόντε (Σαουθάμπτον)
Γκερέιρο (Λοριάν)
Καρβάλιο (Μονακό)
Βιεϊρίνια (Βόλφσμπουργκ)
Ελιζέου (Μπενφίκα)
Σέντρικ (Σαουθάμπτον)

Μέσοι
Μοουτίνιο (Μονακό)
Μάριο (Σπόρτινγκ)
Περέιρα (Πόρτο)
Καρβάλιο (Σπόρτινγκ)
Γκόμες (Βαλένθια)
Σάντσες (Μπενφίκα)
Σίλβα (Σπόρτινγκ)

Επιθετικοί
Ρονάλντο (Ρεάλ)
Έντερ (Λιλ)
Νανί (Φενερμπαχτσέ)
Σίλβα (Μπράγκα)
Κουαρέσμα (Μπεσίκτας)


Τερματοφύλακες
Χάλντορσον (Μπόντο)
Κρίστινσον (Χάμαρμπι)
Γιόνσον (Σάντεφιορντ)

Αμυντικοί
Σίβαρσον (Χάμαρμπι)
Χάουκσον (ΑΪΚ Στοκχ.)
Χέρμανσον (Γκέτεμποργκ)
Ίνγκασον (Λόκερεν)
Σίγκουρτσον (Κρασνοντάρ)
Άρνασον (Μάλμε)
Μάγκνουσον (Τσεζένα)
Σκούλασον (Οντένσε)

Μέσοι
Γκούντμουνσον (Τσάρλτον)
Μπιάρνασον (Βασιλεία)
Σίγκουρτσον (Σουόνσι)
Σιγκούριονσον (Σούντσβαλ)
Γκούναρσον (Κάρντιφ)
Μπιάρνασον (Όρχους)
Χάλφρεντσον (Ουντινέζε)
Τράουστασον (Νόρκεπινγκ)

Επιθετικοί
Σίγκτορσον (Ναντ)
Φινμπόγκασον (Άουγκσμπ.)
Μπέντβαρσον (Καϊζερσλ.)
Γκούντγιονσεν (Μόλντε)


Τερματοφύλακες
Άλμερ (Αούστρια)
Λίντνερ (Άιντραχτ)
Εζτζάν (Ίνγκολσταντ)

Αμυντικοί
Φουχς (Λέστερ)
Πρεντλ (Γουότφορντ)
Ντράγκοβιτς (ΝτιναμόΚ.)
Γκάρικς (Ντάρμστατ)
Κλάιν (Στουτγάρδη)
Ζούτνερ (Ίνγκολσταντ)
Χίντερεγκερ(Γκλάντμπ.)
Βίμερ (Τότεναμ)

Μέσοι
Χάρνικ (Στουτγάρδη)
Αρναούτοβιτς (Στόουκ)
Γιουνούζοβιτς (Βέρντερ)
Αλάμπα (Μπάγερν)
Μπάουμγκαρτλινγκερ(Μάιντς)
Γιάντσερ (Λουκέρνη)
Ζάμπιτσερ (Λειψία)
Ίλσανκερ (Λειψία)
Σεπφ (Σάλκε)

Επιθετικοί
Γιάνκο (Βασιλεία)
Οκότιε (Μόναχο 1860)
Χίντερσερ (Ίνγκολσταντ)


Τερματοφύλακες
Κίραϊ (Χάλαντας)
Ντίμπους (Φερεντσβάρος)
Γκουλάσι (Λειψία)

Αμυντικοί
Μπέσε (ΜΤΚ)
Φιόλα (Ακ. Πούσκας)
Γκούζμικς (Βίσλα)
Γιούχας (Βιντεότον)
Κάνταρ (Λεχ Πόζναν)
Κόρχουτ (Ντέμπρετσεν)
Λανγκ (Βιντεότον)

Μέσοι
Έλεκ (Ντιοσγκιόρι)
Γκέρα (Φερεντσβάρος)
Κλάινχαϊσλερ (Βέρντερ)
Λόβρενσιτς (Λ. Πόζναν)
Νάγκι (Φερεντσβάρος)
Πίντερ (Φερεντσβάρος)
Στίμπερ (Νυρεμβέργη)

Επιθετικοί
Μπέντε (Φερεντσβάρος)
Τζούτζακ(Μπούρσασπορ)
Νέμετ (Αλ Γκαράφα)
Νίκολιτς (Λέγκια)
Πρίσκιν (Σλόβαν)
Ζάλαϊ (Ανόβερο)


Προπονητής: Φερνάντο Σάντος (Πορτογαλία)


Προπονητές:Λάγκερμπεκ Σουηδία), Χάλγκριμσον (Ισλανδία)


Προπονητής: Μάρσελ Κόλερ (Ελβετία)


Προπονητής: Μπερντ Στορκ (Γερμανία)

Το πρόγραμμα του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος Ποδοσφαίρου

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 10 ΙΟΥΝΙΟΥ 2016:

01. 22:00 ΓΑΛΛΙΑ - ΡΟΥΜΑΝΙΑ

ΣΑΒΒΑΤΟ 11 ΙΟΥΝΙΟΥ 2016:

02. 16:00 ΑΛΒΑΝΙΑ - ΕΛΒΕΤΙΑ

03. 19:00 ΟΥΑΛΙΑ - ΣΛΟΒΑΚΙΑ

04. 22:00 ΑΓΓΛΙΑ - ΡΩΣΙΑ

ΚΥΡΙΑΚΗ 12 ΙΟΥΝΙΟΥ 2016:

05. 16:00 ΤΟΥΡΚΙΑ - ΚΡΟΑΤΙΑ

06. 19:00 ΠΟΛΩΝΙΑ - Β.ΙΡΛΑΝΔΙΑ

07. 22:00 ΓΕΡΜΑΝΙΑ - ΟΥΚΡΑΝΙΑ

ΔΕΥΤΕΡΑ 13 ΙΟΥΝΙΟΥ 2016:

08. 16:00 ΙΣΠΑΝΙΑ - ΤΣΕΧΙΑ

09. 19:00 ΙΡΛΑΝΔΙΑ - ΣΟΥΗΔΙΑ

10. 22:00 ΒΕΛΓΙΟ - ΙΤΑΛΙΑ

ΤΡΙΤΗ 14 ΙΟΥΝΙΟΥ 2016:

11. 19:00 ΑΥΣΤΡΙΑ - ΟΥΓΓΑΡΙΑ

12. 22:00 ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ - ΙΣΛΑΝΔΙΑ

ΤΕΤΑΡΤΗ 15 ΙΟΥΝΙΟΥ 2016:

13. 16:00 ΡΩΣΙΑ - ΣΛΟΒΑΚΙΑ

14. 19:00 ΡΟΥΜΑΝΙΑ - ΕΛΒΕΤΙΑ

15. 22:00 ΓΑΛΛΙΑ - ΑΛΒΑΝΙΑ

ΠΕΜΠΤΗ 16 ΙΟΥΝΙΟΥ 2016:

16. 16:00 ΑΓΓΛΙΑ - ΟΥΑΛΙΑ

17. 19:00 ΟΥΚΡΑΝΙΑ - Β.ΙΡΛΑΝΔΙΑ

18. 22:00 ΓΕΡΜΑΝΙΑ - ΠΟΛΩΝΙΑ

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 17 ΙΟΥΝΙΟΥ 2016:

19. 16:00 ΙΤΑΛΙΑ - ΣΟΥΗΔΙΑ

20. 19:00 ΤΣΕΧΙΑ - ΚΡΟΑΤΙΑ

21. 22:00 ΙΣΠΑΝΙΑ - ΤΟΥΡΚΙΑ

ΣΑΒΒΑΤΟ 18 ΙΟΥΝΙΟΥ 2016:

22. 16:00 ΒΕΛΓΙΟ - ΙΡΛΑΝΔΙΑ

23. 19:00 ΙΣΛΑΝΔΙΑ - ΟΥΓΓΑΡΙΑ

24. 22:00 ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ - ΑΥΣΤΡΙΑ

ΚΥΡΙΑΚΗ 19 ΙΟΥΝΙΟΥ 2016:

25. 22:00 ΡΟΥΜΑΝΙΑ - ΑΛΒΑΝΙΑ

26. 22:00 ΕΛΒΕΤΙΑ - ΓΑΛΛΙΑ

ΔΕΥΤΕΡΑ 20 ΙΟΥΝΙΟΥ 2016:

27. 22:00 ΡΩΣΙΑ - ΟΥΑΛΙΑ

28. 22:00 ΣΛΟΒΑΚΙΑ - ΑΓΓΛΙΑ

ΤΡΙΤΗ 21 ΙΟΥΝΙΟΥ 2016:

29. 19:00 ΟΥΚΡΑΝΙΑ - ΠΟΛΩΝΙΑ

30. 19:00 Β.ΙΡΛΑΝΔΙΑ - ΓΕΡΜΑΝΙΑ

31. 22:00 ΤΣΕΧΙΑ - ΤΟΥΡΚΙΑ

32. 22:00 ΚΡΟΑΤΙΑ - ΙΣΠΑΝΙΑ

ΤΕΤΑΡΤΗ 22 ΙΟΥΝΙΟΥ 2016:

33. 19:00 ΙΣΛΑΝΔΙΑ - ΑΥΣΤΡΙΑ

34. 19:00 ΟΥΓΓΑΡΙΑ - ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ

35. 22:00 ΙΤΑΛΙΑ - ΙΡΛΑΝΔΙΑ

36. 22:00 ΣΟΥΗΔΙΑ - ΒΕΛΓΙΟ

ΣΑΒΒΑΤΟ 25 ΙΟΥΝΙΟΥ 2016 - ΦΑΣΗ ΤΩΝ 16:

37. 16:00 2Α - 2Γ

38. 19:00 1Β - 3Α/Γ/Δ

39. 22:00 1Δ - 3Β/Ε/ΣΤ

ΚΥΡΙΑΚΗ 26 ΙΟΥΝΙΟΥ 2016 - ΦΑΣΗ ΤΩΝ 16:

40. 16:00 1Α - 3Γ/Δ/Ε

41. 19:00 1Γ - 3Α/Β/ΣΤ

42. 22:00 1ΣΤ - 2Ε

ΔΕΥΤΕΡΑ 27 ΙΟΥΝΙΟΥ 2016 - ΦΑΣΗ ΤΩΝ 16:

43. 19:00 1Ε - 2Δ

44. 22:00 2Β - 2ΣΤ

ΠΕΜΠΤΗ 30 ΙΟΥΝΙΟΥ 2016 - ΠΡΟΗΜΙΤΕΛΙΚΑ:

45. 22:00 Ν37 - Ν39

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 1 ΙΟΥΛΙΟΥ 2016 - ΠΡΟΗΜΙΤΕΛΙΚΑ:

46. 22:00 Ν38 - Ν42

ΣΑΒΒΑΤΟ 2 ΙΟΥΛΙΟΥ 2016 - ΠΡΟΗΜΙΤΕΛΙΚΑ:

47. 22:00 Ν41 - Ν43

ΚΥΡΙΑΚΗ 3 ΙΟΥΛΙΟΥ 2016 - ΠΡΟΗΜΙΤΕΛΙΚΑ:

48. 22:00 Ν40 - Ν44

ΤΕΤΑΡΤΗ 6 ΙΟΥΛΙΟΥ 2016 - ΗΜΙΤΕΛΙΚΑ:

49. 22:00 Ν45 - Ν46

ΠΕΜΠΤΗ 7 ΙΟΥΛΙΟΥ 2016 - ΗΜΙΤΕΛΙΚΑ:

50. 22:00 Ν47 - Ν48

ΚΥΡΙΑΚΗ 10 ΙΟΥΛΙΟΥ 2016 - ΤΕΛΙΚΟΣ:

51. 22:00 Ν49 - Ν50

ΠΗΓΗ: pamesports.gr

Σχόλια