Το πρωτάθλημα της Football League στη Λάρισα

Αλλαγή των δεδομένων στην κορυφή της Football League  είχαμε στο φινάλε και ο τίτλος πήγε στην Λάρισα  που είχε κάνει φιέστα στο τελευταίο φετινό της ματς στην «AEL FC Arena». Η ομάδα του Σάκη Τσιώλη νίκησε εκτός έδρας τον Αχαρναϊκό με 2-1 στο πλαίσιο της 34ης αγωνιστικής, έφθασε τους 78 βαθμούς και έριξε από την πρώτη θέση την Κέρκυρα.

Οι «Φαίακες» ηττήθηκαν με 3-1 στην έδρα του Αγροτικού Αστέρα και αρκέστηκαν στη δεύτερη θέση. Τρίτα τα Τρίκαλα που πήραν ξεκούραστα που πήραν στα χαρτιά το παιχνίδι με τον Ολυμπιακό Βόλου που έχει αποσυρθεί από το πρωτάθλημα.

Τέταρτος βγήκε ο Απόλλων Σμύρνης, ο οποίος ήταν εξαιρετικός (και απελευθερωμένος από ψυχολογικής πλευράς) στο τελευταίο ματς της σεζόν. Νίκησε με 5-0 τον Πανσερραϊκό στο σπίτι του και έκλεισαν με θετικό τρόπο τη σεζόν.

Μάλιστα, ο Αχαρναϊκός άνοιξε το σκορ στο 54' με τον Παπατόλιο που έκανε σουτ στην κίνηση και η ομάδα της Λάρισας έφερε τούμπα την κατάσταση μέσα σε ένα δεκάλεπτο. Ο Γιοβάνοβιτς ισοφάρισε στο 56ο λεπτό με κεφαλιά ύστερα από εκτέλεση φάουλ του Βαρέλα, ο οποίος στο 64' νίκησε τον Παγούδη με εξαιρετικό σουτ έξω από την περιοχή.

Η Κέρκυρα έχασε ουσιαστικά με κάτω τα χέρια το παιχνίδι με τον Αγροτικό Αστέρα, που βρέθηκε μπροστά με 3-0 από το 34' με τέρματα των Μπιτάνγκ (16') και Βελλίνη (33', 34').