Με buzzer beater του Σπανούλη «απέδρασε» ο Ολυμπιακός

Μπρέικ στο μπρέικ έκανε ο Ολυμπιακός, ο οποίος με το τρίποντο του Σπανούλη στην εκπνοή επικράτησε με 66-68 του Παναθηναϊκού στο κατάμεστο ΟΑΚΑ και ισοφάρισε σε 1-1 τη σειρά των τελικών της Α1 του μπάσκετ. Το τρίτο ματς της σειράς, την προσεχή Πέμπτη (25/5) στο ΣΕΦ.

Το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο το πρώτο 15λεπτο, όμως με οδηγό τον Χαραλαμπόπουλο ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με 27-22 στο 17'. Ο Πρίντεζης απάντησε άμεσα και η διαφορά έκλεισε, ενώ η λήξη του ημιχρόνου βρήκε τον Ολυμπιακό μπροστά με 31-32.

Οι εναλλαγές  στην πρωτοπορία ήταν συνεχόμενες στην 3η περίοδο, όμως στα τελευταία λεπτά της περιόδου ο Ολυμπιακός έδειξε να ελέγχει το ματς. Μάλιστα στο 33' βρέθηκε να προηγείται με 48-54.

Ο Παναθηναϊκός απάντησε με ένα σερί 7-0 και προηγήθηκε με 55-54 στο 34?. Το ματς παρέμεινε στην κόψη του ξυραφιού, όμως με πέντε συνεχόμενους πόντους του Σπανούλη οι «ερυθρόλευκοι» βρέθηκαν στο +4 (59-63) στο 38?. Ο Παππάς μείωσε σε 61-63 με 2/2 βολές, ο Μάντζάρης με 1/2 έκανε το 61-64, με τον Διαμαντίδη να φέρνει το παιχνίδι στον πόντο (63-64) με 2/2 βολές 25" πριν το φινάλε του αγώνα.

Ο Λοτζέσκι έκανε το 63-65 με 1/2 βολές, και ο Διαμαντίδης με τρίποντο μπροστά από τον Χάντερ έδωσε τα ηνία στον Παναθηναϊκό με 66-65 8,3" πριν το φινάλε. Κι όμως το παιχνίδι δεν τελείωσε. Ο Βασίλης Σπανούλης με buzzer beater τρίποντο έκανε το 66-68, στέλνοντας στα ουράνια τους Πειραιώτες.

Τα δεκάλεπτα: 14-11, 31-32, 46-50, 66-68

Παναθηναϊκός (Πεδουλάκης): Χαραλαμπόπουλος 7 (1), Φώτσης 6 (2), Φελντέιν 6, Καλάθης 8 (1), Χάντερ 2, Ραντούλιτσα 3, Παππάς 12 (1), Διαμαντίδης 8 (1), Γκιστ 9, Γουίλιαμς 5

Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Παπαπέτρου, Σπανούλης 11 (2), Μιλουτίνοφ, Πρίντεζης 20, Μάντζαρης 7 (1), Χάντερ 7, Στρόμπερι, Αγραβάνης 5 (1), Ουόρικ, Χάκετ 2, Λοτζέσκι 7, Παπανικολάου 9 (1)