Η ΑΕΚ κέρδισε...με 3 on 3 στο τέλος τον Άρη

Και η μπασκετική ΑΕΚ έχει μέταλλο τελικά… Παρά τις απουσίες των Μαυροκεφαλίδη, Καλαμπόκη και Κατσίβελη και παρότι ο Άρης δεν κατέθεσε ποτέ τα όπλα, πήρε με 89-84 τον δεύτερο αγώνα της σειράς των μικρών τελικών στο ΟΑΚΑ και απέχει μια νίκη από την τρίτη θέση.

Εξαιρετικοί οι «κιτρινόμαυροι» για 22 λεπτά, ξέφυγαν ακόμη και με 18, αλλά κινδύνευσαν με… κατάρρευση, όταν οι «κίτρινοι» ισοφάρισαν σε 75-75. Κορυφαίος ο Σάκοτα με 22 πόντους και 6 ριμπάουντ, καθοριστικός ο Μπράουν με 12 πόντους, 5 ριμπάουντ και 4 ασίστ.

Ο Οκάρο Γουάιτ με 20 πόντους και 7 ριμπάουντ μαζί με τον Θοδωρή Ζάρα που είχε 22 πόντους ξεχώρισαν από τους Θεσσαλονικείς, που έπαιξαν ξανά χωρίς τον Χάγκινς κι έχασαν με αποβολή με δύο τεχνικές ποινές τον ΜακΝίλ στη δεύτερη περίοδο.

Παρωδία το φινάλε, με ένταση μεταξύ των παικτών και τους διαιτητές να αποβάλουν άπαντες πλην… τριών εκατέρωθεν (έπαιξαν 3 εναντίον 3)! Μένει να φανεί τι θα σημειωθεί στο φύλλο αγώνα και αν οι παίκτες αυτοί θα κινδυνεύσουν με περαιτέρω τιμωρία.

Πηγή: Sport-fm.gr