Μεγάλο διπλό και σωτηρία για τον Εργοτέλη

Μετά από ένα συγκλονιστικό παιχνίδι ο Εργοτέλης επικράτησε με 77-73 του Κορωπίου εκτός έδρας και εξασφάλισε την παραμονή του στη Β' Εθνική.

Η ομάδα του Γιώργου Μακράκη θα υποβιβαζόταν σε περίπτωση ήττας καθώς ο Έσπερος Πάτρας είχε νικήσει τον Προμηθέα Χαλανδρίου με 93-59.

Μεγάλη απογοήτευση για τους παίκτες της Ένωσης Ιλίου που έμαθαν για τη νίκη του Εργοτέλη δευτερόλεπτα πριν πάει στην  παράταση το ματς με το Ηράκλειο (66-66 κ.α.). Μάλιστα θα μπορούσε να νικήσει, όμως ο Μπέλλας Ο. είχε 0/2 βολές 0,06'' πριν το τέλος.

Ο Εργοτέλης είχε τον έλεγχο του παιχνιδιού από το ξεκίνημα, όμως το Κορωπί αντέδρασε στο δεύτερο ημίχρονο και με τα τρίποντα του Κούσουλα μπήκε για τα καλά στο ματς.

Μάλιστα το σκορ ήταν 73-74 δευτερόλεπτα πριν το φινάλε. Ο Πετράκης με 1/2 βολές έκανε το 73-75 και ακολούθησε τρίποντο του Σκλάβου που ήταν όμως άστοχο. Στη διεκδίκηση του ριμπάουντ έγινε φάουλ στον Τσερκιτσόγλου που με δύο βολές διαμόρφωσε το τελικό 73-77.

Τα δεκάλεπτα: 17-25, 36-37 (ημίχ.), 52-56, 73-77.

ΚΟΡΩΠΙ: Τάτσης 2, Κούσουλας 15 (5), Υφαντής 14 (1), Καράμπελας 9 (1), Τίρλας, Κερασοβίτης 8 (1), Αμπάρας 12 (2), Κλάδος 8 (1), Χρύσης 1, Καρλής 4.

ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ: Δόσπρας 6, Κριθινάκης, Μαρής, Τσερκιτσόγλου 6, Χασάπης, Σακελλαράκης 12 (2), Καρακωνσταντάκης 5, Βασιλειάδης, Μαρκογιαννάκης, Αρναουτάκης 4, Πετράκης 13 (1), Καραλής 31 (3).