Τράχωνες-ΟΦΗ 0-1 (ΤΕΛΙΚΟ), Επισκοπή-Φωστήρας 1-1 (ΤΕΛΙΚΟ)

Προτελευταία... στροφή στο πρωτάθλημα της Γ' Εθνικής και ο ΟΦΗ θέλει σε λίγα λεπτά μόνο νίκη κόντρα στους Τράχωνες στον Άλιμο, στην αναμέτρηση... πρόβα ενόψει του "τελικού" με Φωστήρα στις 22/5.

Στις 4 μ.μ. η σέντρα στην αναμέτρηση με το Νίκο Νιόπλια να κάνει μόνο δύο αλλαγές στο αρχικό σχήμα, με τον Φαζό αντί του Ραπτάκη και τον Σαχινίδη αντί του Περογαμβράκη.

1' Πρώτο σφύριγμα από το διαιτητή Δραγάτη και σέντρα στην αναμέτρηση.

Αναγνωριστικό πρώτο 10λεπτο στον Άλιμο, με τον ΟΦΗ να έχει την κατοχή της μπάλας, ενώ δεν έχουν δημιουργηθεί καλές στιγμές.

12' Μακρινό σουτ του Καλέ, η μπάλα θα περάσει πολύ πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

14' Καλή ευκαιρία για τον ΟΦΗ, από την κάθετη πάσα του Σαχινίδη, ο Καλέ πλάσαρε από το ύψος του πέναλτι, όμως η μπάλα κόντραρε στο σώμα του Ντόντη.

22' Σουτ του Χαντί περίπου 10 μέτρα έξω από την περιοχή, η μπάλα θα περάσει άουτ.

25' Η πιο κλασσική ευκαιρία για τον ΟΦΗ, με τον Καλέ να πλασάρε από τα όρια της περιοχής, όμως η μπάλα σταμάτησε στο κάθετο δοκάρι.

28' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΟΦΗ: Εκτέλεση κόρνερ από δεξιά, ο Πόποβιτς με "μικρή" πάσα παίρνει ξανά τη μπάλα, κάνει δυνατά σέντρα σουτ και στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα για το 0-1.

38' Δεύτερο δοκάρι για τον ΟΦΗ. Ωραία μπαλιά του Καλέ στον Πόποβιτς, που κάνει το ψηλοκρεμαστό πλασέ, όμως η μπάλα δεν του κάνει το χατίρι και σταματά στο δοκάρι.

44' Ξανά δοκάρι για την ομάδα του Ηρακλείου, τρίτο! Ο Καλέ με τον Πόποβιτς κάνουν το "1-2", σουτάρει από διαγώνια θέση ο Κροάτης, η μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι.

Τέλος του πρώτου ημιχρόνου, που ήταν ένας επιθετικός "μονόλογος" του ΟΦΗ, με συντριπτική κατοχή της μπάλας. Οι Τράχωνες περιορίστηκαν σε παθητικό ρόλο, ενώ η αγωνιστική απραξία των τριών εβδομάδων ήταν εμφανής στο ρυθμό του αγώνα μέχρι το 20λεπτο. Ανέβασε "στροφές" από εκείνο το σημείο και μετά η ομάδα του Νιόπλια, που είχε το γκολ και τρία δοκάρια!

**Στο Ρέθυμνο, τώρα έληξε το πρώτο ημίχρονο, με την Επισκοπή και το Φωστήρα να είναι στο 0-0.

46' Έναρξη του δεύτερου 45λεπτου στον Άλιμο.

Χωρίς αλλαγές από το Νίκο Νιόπλια στην επανάληψη, Αντμίρι και Κάλφας πέρασε στο ματς για τους γηπεδούχους.

53' Δυνατό σουτ του Καλέ από τα όρια της περιοχής, αλλά πολύ άστοχο πάνω από το οριζόντιο.

56' Φαλτσαριστό σουτ του Καλέ, η μπάλα θα περάσει λίγο άουτ.

**Γκολ για τον Φωστήρα στην Επισκοπή 0-1. Ντάφλας ο σκόρερ.

**Ισοφαρίζει άμεσα η Επισκοπή, 1-1 το ματς στο Ρέθυμνο, με άμεση "απάντηση".

67' Πρώτη αλλαγή για τον ΟΦΗ, ο Φαμπίνιο στη θέση του Σαχινίδη.

69' Μακρινό σουτ του Χρήστου για τους γηπεδούχους, εκτός εστίας.

73' Δεύτερη αλλαγή για τον ΟΦΗ, βγαίνει ο Κώτσιος από το ματς καθώς ένιωσε  ενοχλήσεις και προφυλλάσεται από το Νιόπλια, στη θέση του ο Γκούμας.

76' Εκτέλεση φάουλ του Πόποβιτς η μπάλα απομακρύνεται από τους αμυντικούς, με τη μία θα σουτάρει ο Χαντί, όμως δε βρίσκει στόχο.

82' Ωραία συνεργασία των Φραγκουλάκη, Χαντί και Καλέ, ο Βραζιλιάνος θα σουτάρει, αλλά ξανά η μπάλα θα περάσει άουτ.

84' Ο Καλέ βγάζει τον Πόποβιτς στην πλάτη της άμυνας, μπαίνει στην περιοχή απέναντι από το Μακρίδη, αλλά θα σουτάρει άουτ με το δεξί.

86' Κλείνει τις αλλαγές του ο ΟΦΗ, ο Φουκαράκης στο γήπεδο αντί του Χαντί.

90' Ξανά πρωταγωνιστής ο Καλέ σε χαμένη ευκαιρία, ο Μακρίδης αποκρούει σωτήρια το πλασέ του Βραζιλιάνου.

Τελευταίο σφύριγμα από τον Δραγάτη, νίκη 0-1 για τον ΟΦΗ.

*Λίγα λεπτά απομένουν στην Επισκοπή, με το ματς στο 1-1.

Στο γήπεδο της Επισκοπής η αναμέτρηση είναι στις καθυστερήσεις και το 1-1 με τον Φωστήρα παραμένει.

ΤΡΑΧΩΝΕΣ (Νίκος Βαμβακούλας): Μακρίδης, Γοργάκης, Κακούτης, Αφράτης, Κολυνιάτης, Ντόντης, Νούλας (46' Αντμίρι), Χάκραμα, Κατσαδούρος (69' Τσαλάκου), Πετούσης (46' Κάλφας), Χρήστου.

ΟΦΗ (Νίκος Νιόπλιας): Δερμιτζάκης, Κιάσσος, Κώτσιος (73' Γκούμας), Φαζός, Κοιλιάρας,  Νάστος, Φραγκουλάκης, Πόποβιτς, Χαντί (86' Φουκαράκης), Καλέ, Σαχινίδης (67' Φαμπίνιο).