Δυσκολεύτηκε, όμως πέρασε στα ημιτελικά ο Παναθηναϊκός

Την πρόκρισή του στα ημιτελικά των πλέι οφ της Α1 του μπάσκετ εξασφάλισε ο Παναθηναϊκός καθώς διπλασίασε τις νίκες του επί του  Κολοσσού επικρατώντας με 80-71 στο Βενετόκλειο.

Ο Κολοσσός ήταν ανταγωνιστικός, έβαλε δύσκολα στους «πράσινους», όμως στο τέλος οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να φτάσουν στη νίκη-πρόκριση.

Το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο στο ξεκίνημά του, ενώ η λήξη της πρώτης περιόδου βρήκε μπροστά τους γηπεδούχους με 20-19.

Στη 2η περίοδο, ωστόσο, ο Παναθηναϊκός με οδηγούς τους Γκιστ και Ουίλιαμς κατάφερε να ξεφύγει με 35-43 στο 19'10'', ενώ το ημίχρονο έληξε 37-46. Στην 3η περίοδο οι γηπεδούχοι κατάφεραν να ισορροπήσουν το παιχνίδι, ενώ στο ξεκίνημα της τέταρτης μείωσαν σε 62-63. Ο Κολοσσός με όπλο τα τρίποντα (13/25) έμεινε κοντά ως το 36':35'' (69-71) , όμως ο Φώτσης απάντησε από τα 6,75μ. οδηγώντας στο 71-79 τους «πράσινους» που έφτασαν στη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 20-19, 37-46, 58-63, 71-80.

ΚΟΛΟΣΣΟΣ (Λυκογιάννης): Λαρεντζάκης 12 (2), Λίντεν, Άχονεν 12 (4), ΜακΓκι 10 (9ρ), Λιούις 14 (4), Μπίλλης 2, Οικονομόπουλος, Μανωλόπουλος 6 (2), Ντέιβις 6, Γεωργαλλής 2 (14ριμπ.), Ρέλεφορντ 7 (1), Αγγελάκος.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Πεδουλάκης): Χαραλαμπόπουλος 1, Φελντέιν 10 (2), Γκιστ 14 (10ριμπ.), Καλάθης 7 (1, 9ασ.), Ουίλιαμς 12 (1), Φώτσης 11 (3), Ραντούλιτσα 11, Παππάς 3, Διαμαντίδης 6 (1), Χάντερ 2, Χέινς 3 (1).