Με άνεση ο ΟΦΗ 2-0 τον Ηλυσιακό

Κρήτη

Με άνεση πήρε τη νίκη ο ΟΦΗ, στο πλαίσιο της 28ης αγωνιστικής της Γ' Εθνικής, από τον φιλοξενούμενο Ηλυσιακό σήμερα. Ο Ηλισιακός δεχόταν "παθητικά" το παιχνίδι των παικτών του ΟΦΗ και χωρίς να προβάλλει καμία ιδιαίτερη αντίσταση, με αποτέλεσμα το σκορ να λήξει 2-0, υπέρ του ΟΦΗ.

Στο 22' ήρθε η μεγάλη ευκαιρία για τον ΟΦΗ όταν ο Πόποβιτς  έκανε το γύρισμα όμως δεν πρόλαβε τη μπάλα ο Περογραμβράκης.

Στο αμέσως επόμενο λεπτό (23') με κεραυνό ο Πόποβιτς παραβίασε την εστία του Σηφάκη και έγραψε το 1-0.

Ο Ηλυσιακός αν και προσπάθησε μετά από το γκολ να ισορροπήσει το παιχνίδι, έδειξε ότι δεν είχε τις δυνάμεις και περιορίστηκε σε παθητικό ρόλο  έως το τέλος του ημιχρόνου.

Ο ΟΦΗ είχε την τελευταία καλή ευκαιρία του πρώτου ημιχρόνου στο 39'με το Σηφάκη να αποκρούει δυνατό σουτ του Πόποβιτς.

Η σέντρα του δεύτερου ημιχρόνου βρήκε την ομάδα της Κρήτης χωρίς αλλαγές στον αγωνιστικό χώρο.

Στο 51' ο Περογαμβράκης πλάσαρε τον Σηφάκη όμως στην πορεία της μπάλας δεν βρέθηκε κανείς συμπαίκτης του για να τη σπρώξει στα δίχτυα.

Ένα λεπτό αργότερα (52') ήρθε το δεύτερο γκολ για την ομάδα της Κρήτης από λάθος των αμυντικών του Ηλυσιακού που έδωσαν πάσα στον Καλέ. Εκείνος χωρίς ιδιαίτερη προσπάθεια  έγραψε το 2-0.

Η συνέχεια κύλησε σε ρυθμό ρελαντί από τον ΟΦΗ που αν και έχοντας σιγουρέψει τη νίκη, δεν αρκέστηκε στη διαχείριση του χρόνου που απέμενε ως τη λήξη.

Έτσι στο 60' είχε νέα ευκαιρία με πλασέ του Περογαμβράκη ενώ στο 62 κεφαλιά του Φραγκουλάκη έφυγε μόλις άουτ από τα δοκάρια του Σηφάκη.

Στο 60' και το 64' έγιναν οι πρώτες αλλαγές για τον ΟΦΗ με τους Περογαμβράκη και Χαντί να αποχωρούν και τη θέση τους να παίρνουν οι Μπουρσέλης και Φαμπίνιο αντίστοιχα.

Στο 67 ο Σηφάκης έκανε την επέμβαση του αγώνα και απέκρουσε σουτ του Κιάσσου.

Οι αλλαγές του ΟΦΗ ολοκληρώθηκαν με το νεαρό Σακλαμάκη που έκανε ντεμπούτο και αντικατέστησε στο 74' τον Πόποβιτς.

Το ρεσιτάλ χαμένων ευκαιριών για τον ΟΦΗ τερματίστηκε στο 86' ήρθε η τελευταία ευκαιρία του παιχνιδιού για τον ΟΦΗ όταν ο Καλέ μπερδεύτηκε μέσα στην περιοχή του Σηφάκη με τον Σακλαμάκη με τον πορτιέρο του Ηλυσιακού να διώχνει σε άουτ.

Οι δυο ομάδες αγωνίστηκαν με τους:

ΟΦΗ: Δερμιτζάκης, Κιάσσος, Κοιλιάρας, Κώτσιος, Ραπτάκης, Νάστος, Φραγκουλάκης, Χαντί, Πόποβιτς, Καλέ, Περογαμβράκης.

Ηλυσιακός: Σηφάκης, Μέξης, Χατζηγιαννάκος, Σίσκος, Μπερής, Αμανατίδης, Τζώρτζης, Σταύρου, Ιωάννου, Θανόπουλος, Πουλάκος