Τι έγινε στα Ευρωπαϊκά φιλικά των εθνικών ομάδων

Παιχνίδια με αρκετό ενδιαφέρον έγιναν χθες παρότι είχαν το χαρακτήρα φιλικών προετοιμασίας για τις εθνικές ομάδες. Η Γερμανία στο φιλικό του Μονάχου, επικράτησε με 4-1 της Ιταλίας.

Στο «Γουέμπλει» η Ολλανδία νίκησε 2-1 με ανατροπή την Αγγλία ενώ στο 14ο λεπτό το ματς διεκόπη για να κρατηθεί ενός λεπτού στη μνήμη του Γιόχαν Κρόιφ.

Ο Τζέιμι Βάρντι σκόραρε ξανά  αλλά απάντησε με πέναλτι ο Βίνσεντ Γιάνσεν, με τον άσο της Άλκμααρ να πετυχαίνει το πρώτο του διεθνές γκολ. Βάρντι και Γιάνσεν ήταν για πρώτη φορά στην καριέρα τους στην 11άδα της εθνικής τους και σκόραραν αμφότεροι. Την μεγάλη ανατροπή για «οράνιε» ολοκλήρωσε στο 76' ο Λουσιάνο Νάρσινχ της Αϊντχόφεν.

Η Γαλλία στο Παρίσι νίκησε 4-2 τη Ρωσία με τους Καντέ, Ζινιάκ, Παγέτ και Κομάν. Ο Ντιμιτρί Παγέτ σημείωσε εντυπωσιακό γκολ, ο Εν'Γκολό Καντέ που αγωνίστηκε για πρώτη φορά βασικός  βρήκε δίχτυα, ενώ το πρώτο του διεθνές γκολ πέτυχε και ο Κίνγκσλεϊ Κομάν.

Με σκόρερς τους Νανί στο 20' και Κριστιάνο Ρονάλντο στο 40', η Πορτογαλία νίκησε με 2-1 στην Λεϊρία το Βέλγιο, για το οποίο μείωσε στο 62' ο Ρομελού Λουκακού. Σε κλίμα συγκίνησης το ματς, καθώς ήταν το πρώτου του Βελγίου μετά το τρομοκρατικό χτύπημα στις Βρυξέλλες.

Ο Μάρκους Μπερκ άνοιξε το σκορ για την Σουηδία στην Σόλνα, αλλά η Τσεχία πήρε την ισοπαλία (1-1), καθώς απάντησε ο Ματέι Βίντρα. Ο άσος του Παναθηναϊκού ήταν στην 11άδα, όπως και ο Τζίμι Ντουρμάζ του Ολυμπιακού, ενώ παρτενέρ του πρώτου στην επίθεση ήταν ο Ζλάταν Ιμπραχίμοβιτς.

Με τον Λούκα Μιλιβόγεβιτς να είναι ξανά στην 11άδα και να παίζει για 82 λεπτά, η Σερβία νίκησε με 1-0 στην Εσθονία, χάρη σε τέρμα του Αλεκσάνταρ Κολάροβ στο 81', με εξαιρετική εκτέλεση φάουλ.

Εκτός του Κολάροβ, με φάουλ σκόραρε και ο Χακάν Τσαλχάνογλου για την Τουρκία, η οποία με ψιλοκρεμαστό πλασέ του Αρντά Τουράν μετά από γκάφα του αντίπαλου τερματοφύλακα νίκησε με 2-1 στην Αυστρία με ανατροπή, ενώ με φάουλ σκόραρε και ο Μίραλεμ Πιάνιτς για την Βοσνία, η οποία πήρε σπουδαία νίκη με 2-0 στην Ελβετία.

Τα αποτελέσματα των φιλικών:

Εσθονία - Σερβία 0-1 (81' Κολάροβ)

Μαυροβούνιο - Λευκορωσία 0-0

Σκόπια - Βουλγαρία 0-2 (66' Ρανγκέλοφ, 88' Τόνεφ)

Γεωργία - Καζακστάν 1-1 (38' Οκριασβίλι / 36' Νουργκαλίεβ)

Ελλάδα - Ισλανδία 2-3 (19' πέν. και 31' Φορτούνης / 34' Τράουστασον, 70' Ίνγκασον, 82' Σίγκτορσον)

Νορβηγία - Φινλανδία 2-0 (57' Μπέργκετ, 84' Γιόχανσεν)

Λουξεμβούργο - Αλβανία 0-2 (63' Σαντίκου, 75' Τσικαλέσι)

Ελβετία - Βοσνία 0-2 (14' Τζέκο, 57' Πιάνιτς)

Σουηδία - Τσεχία 1-1 (14' Μπεργκ / 26' Βίντρα)

Αυστρία - Τουρκία 1-2 (22' Γιουνούζοβιτς / 43' Τσαλχάνογλου, 56' Αρντά Τουράν)

Γερμανία - Ιταλία 4-1 (24' Κρόος, 45' Γκέτσε, 59' Χέκτορ, 75' πέν. Μεσούτ Εζίλ / 82' Ελ Σααραουί)

Ιρλανδία - Σλοβακία 2-2 (22' πέν. Λονγκ, 24' πέν. ΜακΚλιν / 14' Στοχ, 45' αυτ. ΜακΣέιν)

Πορτογαλία - Βέλγιο 2-1 (20' Νανί, 40' Κριστιάνο Ρονάλντο / 62' Λουκακού)

Αγγλία - Ολλανδία 1-2 (40' Βάρντι / 50' πέν. Βίνσεντ Γιάνσεν, 76' Νάρσινχ)

Γαλλία - Ρωσία 4-2 (9' Καντέ, 38' Ζινιάκ, 64' Παγέτ, 76' Κομάν / 56' Κοκόριν, 68' Ζιρκόβ)

Σκωτία - Δανία 1-0 (8' Ρίτσι)