Έχασε (100-88) αλλά κράτησε τη διαφορά το Ρέθυμνο

Mπορεί το Ρέθυμνο να γνώρισε την ήττα σήμερα στην Κηφισιά (τελικό σκορ 100-88) αλλά... η λήξη του αγώνα βρήκε τους παίκτες του μάλλον χαμογελαστούς. Ο λόγος; Το ότι υπερασπίστηκε έστω...για ένα πόντο +13 από τον πρώτο αγώνα για την περίπτωση της ισοβαθμιας. Βέβαια η Κηφισιά με το ροζ φύλλο αγώνα που πήρε ελπίζει βάσιμα για την πρώτη εξάδα...

Οι δύο ομάδες αρχικά συμβάδιζαν στο σκορ και η Κηφισιά έκλεισε το δεκάλεπτο προηγούμενη με ένα καλάθι, 20-18.

Οι γηπεδούχοι ανέβασαν ρυθμούς μετά το πρώτο μισό στο δεύτερο δεκάλεπτο (προβάδισμα 42-32 στο 19') και στο ημίχρονο προηγήθηκαν 45-32.

Η Κηφισιά ανέβασε στο τρίτο δεκάλεπτο τη διαφορά ακόμα και στους 22 πόντους (54-32), ενώ στο 26' το σκορ ήταν 65-44. Αλλά στη συνέχεια η κρητική ομάδα αντεπιτέθηκε: Με τη λήξη της περιόδου είχε φτάσει στο 71-58.

Η διαφορά ανέβηκε ξανά στο τέταρτο δεκάλεπτο στους 18 πόντους (94-76) αλλά  το Ρέθυμνο βρήκε τα σουτ και μείωσε σε 94-80. Στο τέλος  με το σκορ στο 100-88 ο Ελ Αμίν έχασε την τελευταία επίθεση με συνέπεια το Ρέθυμνο να κρατήσει τη διαφορά.

ΚΗΦΙΣΙΑ (Παπαθεοδώρου): Χογκ 12, Ελ Αμίν 25(4), Γλυνιαδάκης 15, Σμιθ 4, Στίγκερς 6, Γκίκας 11(3), Πόποβιτς 2, Κασελάκης 9, Χρυσικόπουλος 16(2)

ΡΕΘΥΜΝΟ (Σκουρτόπουλος): Σχίζας 5(1), Μάντεν 10(1), Σάφτενααρ 13(1), Χάροου 16(3), Στόουν 11(2), Ντελινινκάιτις 9(1), Γιαννόπουλος 15(3), Τσακαλέρης, Κάρτερ 9

Τα υπόλοιπα παιχνίδια

Στα υπόλοιπα ματς της Α1 (22η ημέρα) είχαμε: Λαύριο-Απόλλων Πάτρας 80-64, ΑΕΚ-Κολοσσός Ρόδου 92-57, Κόροιβος-Αρκαδικός 60-61, Τρίκαλα-ΠΑΟΚ 79-88. Αύριο παίζουν Καβάλα-Παναθηναϊκός και τη Δευτέρα Άρης-Ολυμπιακός...