Μεγάλο διπλό στο φινάλε για τον Παναθηναϊκό

Το νικηφόρο σερί του Παναθηναϊκού συνεχίστηκε και στην έδρα της Νταρουσάφα παρότι βρέθηκε να χάνει ακόμα και με 13 πόντους. Επέστρεψε στο ματς και τελικά έφτασε στη νίκη με 86-84 χάρη σε δύο βολές του Γκιστ 2 δευτερόλεπτα πριν το φινάλε.

Με τη νίκη τους αυτή οι «πράσινοι» καταρχήν «τσέκαραν» τη συμμετοχή του στα πλέι οφ της Ευρωλίγκα και κατά δεύτερον παραμένουν στο κυνήγι της προνομιούχου θέση.

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι στο ξεκίνημά του, όμως σιγά-σιγά η Νταρουσάφακα επέβαλε το ρυθμό της και με οδηγό τον Ερντέν προηγήθηκε με 27-15 στο 8'. Οι «πράσινοι» συνέχισαν να αντιμετωπίζουν προβλήματα σε άμυνα και επίθεση με αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι να βρεθούν ακόμα και στο +13 (35-22). Μετά το 17ο λεπτό οι παίκτες του Σάσα Τζόρτζεβιτς έδειξαν να βελτιώνονται και με επιμέρους 7-18 σερί μείωσαν σε 42-40 στο ημίχρονο.

Στην 3η περίοδο ο Παναθηναϊκός εμφανίστηκε βελτιωμένος αμυντικά και πήρε τα ηνία με 44-46 στο 22'. Από εκεί και μετά οι δύο ομάδες ήταν κοντά παρότι οι Τούρκοι είχαν σταθερά τα ηνία.

Συνεχόμενες κακές επιθετικές επιλογές έδωσαν στην Νταρουσάφακα την ευκαιρία να περάσει, εκ νέου, μπροστά (67-65 στο 33?) αλλά και να χτίσει διαφορά 5 πόντων (75-70 στο 35?) με ακόμα ένα τρίποντο του Πρέλντζιτς. Ο Ραντούλιτσα νίκησε δύο αμυντικούς της Νταρουσάφακα για να μειώσει (75-72) για να έρθει ο Φελντέιν να ευστοχήσει από το τρίποντο και να φέρει το ματς στα ίσα (75-75) στο 36?.

Ο Έλιοτ αποτελούσε μόνιμη πηγή κινδύνων για την αντίπαλη άμυνα και ο Ραντούλιτσα, παρά τα αβίαστα λάθη, σημείωσε σημαντικούς πόντους για να δώσει ανάσα 4 πόντων (77-81) στον Παναθηναϊκό, με 1:36 λεπτά να απομένουν για την κόρνα της λήξης. Ο Γκόρντον με ένα, σχετικά, εύκολο λέι απ μείωσε και στη συνέχεια η πίεση σε όλο το γήπεδο απέδωσε με το "τριφύλλι" να μην προλαβαίνει να περάσει τη γραμμή του κέντρου σε 8 δευτερόλεπτα. Ο Αμερικανός γκαρντ της Νταρουσάφακα ισοφάρισε, ο Σλότερ έπαιξε καλή άμυνα στον Ραντούλιτσα και, στη συνέχεια, ο Ουίλμπεκιν έκανε το 3/3 από τη "γραμμή της φιλανρθωπίας.

Ο Ουίλιαμς δήλωσε ξανά "παρών", όμως, και με ένα μεγάλο τρίποντο ισοσκέλισε τους λογαριασμούς (84-84), 25 δευτερόλεπτα πριν το τέλος.

Τα δεκάλεπτα: 30-22, 42-40, 63-65, 84-86.

ΝΤΑΡΟΥΣΑΦΑΚΑ (Μαχμούτι): Ουίλμπεκιν 13 (2), Γιαγκμούρ 3 (1), Ρέντινγκ 6, Ερντέν 18, Μαρκοϊσβίλι 12 (2), Αλντεμίρ, Γκόρντον 9, Αρσλάν, Σλότερ 3, Χαρανγκόντι 3 (1), Μπιέλιτσα 6, Πρέλντζιτς 11 (3).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ (Τζόρτζεβιτς): Χέινς 5, Πάβλοβιτς, Φώτσης 3 (1), Ραντούλιτσα 21, Φελντέιν 12 (2), Διαμαντίδης 8 (2), Γκιστ 10, Καλάθης 1, Ουίλιαμς 19 (1), Χάντερ 7.