Τρίτος ο ΠΑΟΚ στο φάιναλ φορ της Λευκάδας

Ο ΠΑΟΚ επικράτησε με 58-66 του Αθηναϊκού στο μικρό τελικό του φάιναλ φορ Κυπέλλου μπάσκετ των γυναικών και κατέκτησε την 3η θέση.

Ο Δικέφαλος βρέθηκε να χάνει με 7 πόντους (52-45) στο  34':10", όμως κατάφερε να ανατρέψει το ματς και να φτάσει στη νίκη.

Ο Αθηναϊκός έδειξε να ελέγχει το παιχνίδι στο ξεκίνημά του, προηγήθηκε με 24-16 στο 13', αλλά και με 34-27 στο ημίχρονο. Στην 3η περίοδο, ωστόσο, ο ΠΑΟΚ έδειξε σημάδια ανάκαμψης μειώνοντας αρχικά σε 38-37, ενώ πήρε και τα ηνία με 38-40 με το τρίποντο της Τελίδου, στο 26':30''. Ο Αθηναϊκός έκλεισε την τρίτη περίοδο στο υπέρ του 44-43 ενώ η Ντέιναμ έστειλε τη διαφορά στο +7 (52-45) στο 34': 10". Με όπλο την άμυνά του, ο Δικέφαλος επέστρεψε στο ματς και με οδηγό στην επίθεση τη Σταυρίδου έφτασε και στη νίκη με 58-66.

Τα δεκάλεπτα: 16-12, 34-27, 44-43, 58-66.

Αθηναϊκός (Καλογερόπουλος): Δασκαλοπούλου 12 (1), Σιδεράκη, Σπαθάρου 14 (2), Σταμάτη, Λουκάτου, Κλίτσα, Κεχαγιά 7, Ντέιναμ 20, Νίξινα 2, Ντάνιελ 3 (1).

ΠΑΟΚ (Μασλαρινός): Κυρατζή, Τελίδου 9 (1), Ρέντμον 7 (1), Τζουγκράκη, Σπανίδου 3, Σταυρίδου 25 (3), Κατωπόδη 2, Ταρπάγκου, Κλέμονς 18, Διαμαντίδου, Κοντογεώργου 2.