Πέμπτος ο Μπανιώτης, στα ημιτελικά ο Δουβαλίδης

Την πέμπτη θέση κατέκτησε ο Κώστας Μπανιώτης στο ύψος στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα στίβου που διεξάγεται στο Πόρτλαντ της Αμερικής.

Μετά τα δύο χάλκινα μετάλλια από τις Κατερίνα Στεφανίδη (επί κοντώ) και Βούλα Παπαχρήστου (τριπλούν), η Ελλάδα είχε άλλο έναν άξιο εκπρόσωπο με τον Κώστα Μπανιώτη να κατακτά την 5η θέση στο ύψος.

Ο πρωταθλητής του Γιώργου Τσούγκου, είχε καλύτερο άλμα στα 2,29 μέτρα κι ενώ νωρίτερα είχε περάσει τα 2,20 μ. και 2,25 μ..

Η επίδοση που θα έδινε μετάλλιο στον Έλληνα αθλητή ήταν το 2,33 μ. - όσο και το ρεκόρ του στον κλειστό - ύψος που δεν κατάφερε να ξεπεράσει

Ο Ιταλός Τζιανμάρκο Τάμπερι κατέκτησε το χρυσό ξεπερνώντας τα 2,36 μ., ενώ δεύτερος με 2,33 μ. ήταν ο χάλκινος ολυμπιονίκης του Λονδίνου Ρόμπερτ Γκράμπατζ και τρίτος ο Αμερικανός Ερικ Κίναρντ με την ίδια επίδοση.

Πολύ καλή εμφάνιση πραγματοποίησε και ο Κώστας Δουβαλίδης, ο οποίος προκρίθηκε στον ημιτελικό των 60 μ. εμπόδια με χρόνο 7.74. Ο ημιτελικός θα διεξαχθεί σήμερα Κυριακή στις 21.40.