Έχασε μετά από θρίλερ το Ρέθυμνο

Ματς για γερά νεύρα έγινε για την Α1 Μπάσκετ σήμερα στην Καβάλα, εκεί όπου οι γηπεδούχοι παίζοντας για την επιβίωσή τους νίκησαν με 103-102 το Ρέθυμνο στην παράταση.

Ήταν ένα εκπληκτικό παιχνίδι γεμάτο σασπένς και ανατροπές και εξαρχής φαινόταν ότι θα κριθεί στις λεπτομέρειες. Το Ρέθυμνο γνώρισε την 13η ήττα του φέτος και έχασε πολύτιμο έδαφος όσον αφορά στην προσπάθεια που κάνει για είσοδο στα playoffs, καθώς πλέον βρίσκεται στην 9η θέση, μαζί με τον Απόλλωνα.

Ήρωας στην παράταση ο Κοστόφ (20π.) που πέτυχε το νικητήριο καλάθι για την Καβάλα. Ντελινινκάιτις με 24 και Χάροου με 23 οι κορυφαίοι του Ρεθύμνου.

Τα τελευταία λεπτά ήταν δραματικά. Το Ρέθυμνο προηγήθηκε 82-81 με τρίποντο του Σάφτενααρ με 1'20'' να απομένουν, αλλά ένα 5-0 σερί της Καβάλας χάρη σε τρίποντο του Λέιζερ και δίποντο του Γουίλιαμς, το σκορ έγινε 86-84, 39'' πριν το τέλος. Στη συνέχεια οι παίκτες του Σκουρτόπουλου αστόχησαν, ο Ταπούτος ευστόχησε με 15'' να μένουν στο χρονόμετρο σε δύο ελεύθερες βολές για το 88-84. Ακολούθησαν συνεχόμενα «ζευγάρια» βολών για τις δύο ομάδες οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν 92-82, δεν έκαναν φάουλ στην επαναφορά των κρητικών και ο Μάντεν με τρίποντο από το κέντρο του γηπέδου, έστειλε το ματς στην παράταση.

Στην παράταση η Καβάλα προηγήθηκε 101-96 με δύο βολές του Κοστόφ δύο λεπτά πριν το τέλος, αλλά το Ρέθυμνο έκανε σερί 6-0 με σκόρερ τους Χάροου, Στόουν και Κάρτερ. Με 4 δευτερόλεπτα να απομένουν ο Στιβ Γιατζόγλου πήρε τάιμ άουτ, το σύστημά του εφαρμόστηκε κατά… γράμμα με αποτέλεσμα ο Κοστόφ να πετύχει ένα εύκολο δίποντο κάτω από το καλάθι και να χαρίσει τη μεγάλη νίκη στην ομάδα του.

Τα δεκάλεπτα: 22-25, 49-43, 66-66, 92-92 (κ.δ.), 103-102 (παρ.)

Καβάλα (Γιατζόγλου): Λέιζερ 16 (4), Γουίλιαμς 12, ΜακΚί 5 (1), Γκέλιος 4, Δεμερτζής, Ταπούτος 14 (1), Σταμπουλής 7 (1), Κοστόφ 20 (2), Καλαϊτζίδης,, Κρόμαχ 25 (3).

Ρέθυμνο (Σκουρτόπουλος): Ντελινινκάιτις 24 (4), Σχίζας 12 (2), Χάροου 23 (2), Στόουν 12, Κάρτερ 12, Μάντεν 11 (2), Σάφτενααρ 6, Γιαννόπουλος 2, Τσακαλέρης.