Δεν χάνει τον τίτλο η Μπάρτσα

Η Μπαρτσελόνα νίκησε εύκολα την Έιμπαρ με 4-0 και παραμένει στην κορυφή με μεγάλη διαφορά  +11 από την 2η Ατλέτικο και +12 από την 3η Ρέαλ.

Στο 8' ο Μουνίρ  άνοιξε το σκορ μετά από πολύ όμορφη ομαδική προσπάθεια ενώ λίγο πριν την λήξη του ημιχρόνου ο Λίονελ  Μέσι  έδωσε αέρα δύο τερμάτων για τους «Μπλαουγκράνα».

Στο δεύτερο ημίχρονο ήρθαν άλλα δύο τέρματα για την ομάδα του Λουίς Ενρίκε με τον Μέσι να πετυχαίνει το δεύτερο προσωπικό του γκολ στο 76' με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι.

Σειρά είχε ο Λουίς Σουάρεζ να γραφτεί στον πίνακα των σκόρερ όταν με ωραία ενέργεια έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Πλέον η ομάδα της Βαρκελώνης  αισθάνεται είδη πρωταθλήτρια αφού δεν απειλείται από τις δύο ομάδες της Μαδρίτης .