Καταιγιστικός ο Ολυμπιακός, συνέτριψε την Καβάλα

Καταιγιστικός ήταν σήμερα ο Ολυμπιακός που νίκησε την Καβάλα στο ΣΕΦ με 115-61!

Μέσω  της καλής του άμυνας, αλλά και τον  εντυπωσιακό Πρίντεζη οι ερυθρόλευκοι ξεκίνησαν  με ένα σερί  11-2 στα πρώτα τέσσερα λεπτά με την Καβάλα απλώς να… παρακολουθεί και έτσι η διαφορά να πηγαίνει στο +13 (19-6). Οι γηπεδούχοι διατήρησαν το προβάδισμα χωρίς αντίσταση σε διψήφιο αριθμό και με τον Παπανικολάου να έρχεται ορεξάτος από τον πάγκο και τελικά έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο με το μέγιστο +21 (33-12).

Ο Ολυμπιακός στο 2ο δεκάλεπτο  πήγε στο +22 (35-13) και  η Καβάλα προσπαθούσε κυρίως χάρη στα τρίποντα (40-22). Οι παίκτες του Σφαιρόπουλου απάντησαν με πλουραλισμό στο σκοράρισμα, με αποτέλεσμα να σημειώσουν 60 πόντους στο πρώτο ημίχρονο (60-37).

Ο Ολυμπιακός συντηρούσε τη διαφορά του στα ίδια επίπεδα (64-42) στα πρώτα τέσσερα λεπτά του β΄ ημιχρόνου. Στη συνέχεια έφτασαν  στο +29 (73-44), περίπου ένα λεπτό πριν τέλος της 3ης  περιόδου πήγαν ακόμη και στο +35 (82-47) με τρίποντο του Στρόμπερι, ενώ το σκορ διαμορφώθηκε στο 83-51.

Η μεγάλη διαφορά έδωσε την ευκαιρία στον Γιάννη Σφαιρόπουλο να αλλάξει πρόσωπα και τα σχήματα, μοιράζοντας αρκετά το χρόνο συμμετοχής στο τέταρτο δεκάλεπτο. Στον πάγκο έμειναν Σπανούλης-Πρίντεζης αλλά οι Παπαπέτρου και Παπανικολάου, πήραν μπρος και η διαφορά έφτασε ακόμη και στους 54 πόντους (113-59), με το τελικό σκορ να ήταν το 115-61!

Τα 10λεπτα: 33-12, 60-37, 83-51, 115-61

Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Τζόνσον-Όντομ 4, Χάντερ 10, Παπαπέτρου 8 (1), Σπανούλης 13 (1), Στόμπερι 19 (4), Μιλουτίνοφ 6, Μουράτος 3 (1), Πρίντεζης 15 (11 ριμπάουντ), Αγραβάνης, Μάντζαρης 16 (4), Παπανικολάου 18 (2), Αθηναιου 3 (1).

Καβάλα (Γιατζόγλου): Λέιζερ 7 (1), Ουίλιαμς 14, Μακ Κι 4, Σταμπουλής 9 (1), Κοστόφ 15 (1), Γκέλιος 2, Καλαϊτζίδης, Γιαννακίδης, Κρομά 10 (2).