Επίδειξη δύναμης από τον Παναθηναϊκό

Επίδειξη δύναμης έκανε ο Παναθηναϊκός κόντρα στο Λαύριο  επικρατώντας με 94-56, δείχνοντας πως είναι έτοιμος για το ματς  με την Μάλαγα, για την 9η  αγωνιστική του Top 16 της Ευρωλίγκα.

Από τα πρώτα λεπτά η αναμέτρηση οι πράσινοι είχαν καλό ρυθμό με τους Φελντέιν και Ραντούλιτσα (20-9, 6?) να οδηγούν την ομάδα τους.  Το Λαύριο, έχοντας… ορεξάτο τον Κέσελ αντέδρασε και μάζεψε τη διαφορά (22-19, 8?). Οι παίκτες του Παναθηναϊκού όμως ανέβασαν την απόδοσή τους και μαζί το προβάδισμά τους, με τον Αντώνη Φώτση να μπαίνει μπροστά, για το 31-21 του πρώτου δεκαλέπτου.

Τα πράγματα έγιναν ακόμα καλύτερα στο δεύτερο δεκάλεπτο. Η «πράσινη» άμυνα συνέχισε στα ίδια επίπεδα και με την παρουσία των Ουίλιαμς και Γκιστ τα πράγματα απλοποιήθηκαν στην επίθεση (42-23, 15?). Φελντέιν και Ραντούλιτσα έδωσαν λύσεις και η διαφορά έφτασε στο +26 (53-27, 18?). Η κατάσταση δεν άλλαξε, μέχρι το φινάλε του ημιχρόνου, με το «τριφύλλι» να προηγείται με 56-31.

Τα πράγματα είχαν απλοποιηθεί σε μεγάλο βαθμό για τον Παναθηναϊκό, ο οποίος όμως συνέχισε να… πατά γκάζι. Ο Γιάνκοβιτς έδωσε λύσεις στην επίθεση και η διαφορά έφτασε στο +33 (67-34, 24?). Το Λαύριο δεν μπορούσε να ακολουθήσει τον ρυθμό των γηπεδούχων, οι οποίοι έκαναν ό,τι ήθελαν στο παρκέ και ανέβασαν ακόμα περισσότερο το προβάδισμά τους, με δράστη τον Ουίλιαμς (74-37, 26?).

Το φινάλε του δεκαλέπτου βρήκε το «τριφύλλι» στο +34 (77-43), έχοντας εξασφαλίσει τη νίκη από νωρίς. Το τέταρτο δεκάλεπτο ήταν τυπική διαδικασία, καθώς ο Παναθηναϊκός είχε «καθαρίσει» από νωρίς την υπόθεση νίκη. Αυτό δεν σταμάτησε τους παίκτες του Τζόρτζεβιτς, που ήταν πολύ αποτελεσματικοί στην επίθεση και με τους Μποχωρίδη, Παπαγιάννη και Γκιστ να σκοράρουν έφτασαν στο +36 ξανά (92-56, 38?). Μέχρι τα τελευταία λεπτά άλλαξε μόνο το σκορ, καθώς ο Παναθηναϊκός επικράτησε με 94-56 του Λαυρίου.

Τα 10λεπτα: 31-21, 56-31, 77-43, 94-56.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Τζόρτζεβιτς): Χέινς 2, Μποχωρίδης 8, Γιάνκοβιτς 10, Φώτσης 7, Ραντούλιτσα 9, Φελντέιν 12, Διαμαντίδης 5, Γκιστ 8, Καλάθης 2, Κούζμιτς, Ουίλιαμς 17.

ΛΑΥΡΙΟ (Σερέλης): Γιανγκ 16, Κρουμπάλι 8(9 ριμπ.), Τσίρος, Κέσελ 3, Σακελλαρίου 3, Νίξον 3, Περράκης, Γιαννακόπουλος, Κακλαμανάκης, Μπάρλος 2, Μπιρούτα 2, Μπολντς 19.