Με Βάργκας πήρε το ντέρμπι η ΑΕΚ

Μεγάλη νίκη με 1-0 και προβάδισμα για την κατάκτηση της δεύτερη θέσης πήρε η ΑΕΚ απέναντι στον Παναθηναϊκό, έχοντας μεγάλο πρωταγωνιστή τον Βάργκας.

Μία εκπληκτική εκτέλεση φάουλ στο δεύτερο ημίχρονο (78') του Βάργκας χάρισε στην ΑΕΚ το τρίποντο ενώ ο Παναθηναϊκός έφυγε χωρίς βαθμό από το ΟΑΚΑ, σπαταλώντας τις σημαντικές ευκαιρίες που δημιούργησε.

Με δέκα παίκτες τελείωσε το παιχνίδι η ομάδα του Στραματσόνι, λόγω αποβολής του Μέστο στις καθυστερήσεις από τον Κουκουλάκη, η διαιτησία του οποίου ήταν υποδειγματική.

ΑΕΚ (Γκουστάβο Πογιέτ): Μπαρόχα, Ντίντακ, Άρθο, Κολοβέτσιος, Μπακάκης, Σιμόες, Γιόχανσον (75' Τζανετόπουλος), Βάργκας, Πλατέλλας (64' Τζεμπούρ), Μπαρμπόσα, Πέκχαρτ (64' Αραβίδης)

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Αντρέα Στραματσόνι): Στιλ, Μέστο, Μολέδο, Τελάντερ, Πράνιτς, Εσιέν (75' Κουτρουμπής), Ζέκα, Αμπέντ, Βλαχοδήμος, Καλτσάς (67' Βιγιαφάνιες), Μπεργκ