Το πάλεψε όσο μπορούσε ο Εργοτέλης

Την ήττα με 72-80 γνώρισε ο Εργοτέλης από τον Πανιώνιο στο Λίντο στο πλαίσιο της 19ης αγωνιστικής της Β’ Εθνικής κατηγορίας του μπάσκετ.

Οι  «κιτρινόμαυροι» πάλεψαν απέναντι στον πρωτοπόρο Πανιώνιο, όμως λύγισαν από τα πολλά φάουλ και την ανωτερότητα των φιλοξενούμενων που αγωνίστηκαν χωρίς τον προπονητή τους από το 12ο λεπτό του αγώνα καθώς ο Βαγγέλης Ζιάγκος αποβλήθηκε με δύο τεχνικές ποινές.

Το ματς ξεκίνησε, ωστόσο, ιδανικά για τον Εργοτέλη που προηγήθηκε με 10-0 στο 2’:30’’, όμως η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη. Ο Πανιώνιος βρήκε λύσεις στην επίθεση, έλεγξε τα ριμπάουντ και αφού μείωσε σε 13-12, 21-20 και 23-22 τελικά πήρε τα ηνία με 25-27 για πρώτη φορά με καλάθι και φάουλ του Αναγνωστάκη στο 14’:30’’ και παρόλο που είχε χάσει τον προπονητή του Βαγγέλη Ζιάγκα δύο λεπτα νωρίτερα καθώς αποβλήθηκε με δύο τεχνικές ποινές.

Έκτοτε οι φιλοξενούμενοι είχαν τον έλεγχο του παιχνιδιού, ενώ προηγήθηκαν και με 8 πόντους (34-42) 41’’ πριν το ημίχρονο που έληξε 37-43 και βρήκε τους γηπεδούχους να έχουν πέντε παίκτες με τρία φάουλ (Τσερκιτσόγλου, Σακελλαράκης, Καρακωνσταντάκης, Βασιλειάδης και Αρναουτάκης).

Ο Εργοτέλης μείωσε σε 44-48 στο 23’, όμως η συνέχεια ήταν απογοητευτική. Έκανε πολλά λάθη και έδωσε τη δυνατότητα στον Πανιώνιο με σερί 0-10 να προηγηθεί με 44-58 στο 27’:15’’.

Οι «κιτρινόμαυροι» δεν τα παράτησαν και μείωσαν σε 57-63 6’:35’’ για το φινάλε, όμως ακολούθησε ένα σερί 0-8 των φιλοξενούμενων για το 57-71 που έβαλε τέλος στις βλέψεις των γηπεδούχων.

Διαιτητές: Κωνσταντινόπουλος, Καρακάσης.

Τα δεκάλεπτα: 21-20, 37-43 (ημίχ.), 50-62, 72-80.

ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ (Γ. Μακράκης): Δόσπρας 1, Κριθινάκης, Μαχαιριανάκης 2, Τσερκιτσόγλου, Χασάπης 3 (1), Σακελλαράκης 7 (1), Καρακωνσταντάκης 9, Βασιλειάδης 9, Αρναουτάκης 2, Πετράκης 16 (2), Καραλής 23 (3).

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Β. Ζιάγκος): Γαρμπής 9, Παπαρέγκας 15 (2), Βλάχος 5 (1), Τσουράκης, Κόκκαλης 15 (1), Ζώρζος 5 (1), Μανσαράι, Μίχαλος 12 (1), Φιλιππάκος 2, Μουρίκης, Τσιάκος 16, Αναγνωστάκης 8.