Τζάμπα ήττα για την Εθνική γυναικών

Δικό της παιχνίδι έχασε η Εθνική μας ομάδα μπάσκετ γυναικών στην πρεμιέρα των προκριματικών του Ευρωμπάσκετ 2017.

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα παρότι βρέθηκε να προηγείται με 10 πόντους πέντε λεπτά πριν τη λήξη του αγώνα, τελικά γνώρισε την ήττα με 66-67 από τη Ρωσία στο κλειστό της Χαλκίδας.

Το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο το πρώτο 30λεπτο, όμως στο ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου η ελληνική ομάδα έδειξε να ελέγχει την αναμέτρηση, ενώ προηγήθηκε με 64-54 στο 35'. Η απάντηση από τη Ρωσία ήταν άμεση καθώς με σερί 0-9 μείωσε σε 64-63 στο 37'.. Στη συνέχεια, η Δημητράκου έκανε το 66-63, αλλά οι Ρωσίδες ισοφάρισαν (66-66) και χάρη σε μία εύστοχη βολή της Οσίποβα στα 0,9'' διαμορφώθηκε το τελικό σκορ.

Τα δεκάλεπτα: 11-15, 32-31, 53-51, 66-67

Ελλάδα (Κεραμιδάς): Σταυρίδου, Δημητράκου 18, Χατζηνικολάου 7, Χαλιβέρα, Μάλτση 22, Παπαμιχαήλ 4, Λύμουρα, Σωτηρίου 4, Κοσμά, Σπανού 9, Σπυριδοπούλου, Καλτσίδου 2.

Ρωσία: Λεβτσένκο 2, Μπελιάκοβα 15, Βίντμερ 12 (10 ριμπ), Μπεγκλόβα 2, Βιερού, Οσίποβα 15, Σαράποβα, Μάργκα, Βαντέεβα 13, Κολοσόφσκαγια 3, Χερεπάροβα 3, Μούσινα 2.