Με οδηγό τον Ραντούλιτσα νίκη του Παναθηναϊκού

Με νίκη ολοκλήρωσε την παρουσία του στον πρώτο γύρο του Top16 της Ευρωλίγκας ο Παναθηναϊκός επικρατώντας με 83-78 της Αναντολού Εφές στο ΟΑΚΑ.

Οι «πράσινοι» δεν ξεκίνησαν καλά στο ματς, όμως σταδιακά ανέβασαν την απόδοσή τους και έφτασαν σε μία πολύτιμη νίκη.

Το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο στο ξεκίνημά (12-12), ενώ ο Παναθηναϊκός βρέθηκε να χάνει 15-18 στο 9', αλλά και με 21-29 στο 14'.

Η αντεπίθεση των γηπεδούχων ξεκίνησε από την άμυνα, η οποία περιόρισε την Εφές και με σερί 7-0 οι «πράσινοι» μείωσαν σε 28-29 στο 17', ενώ με οδηγό τον Ραντούλιτσα πήραν και τα ηνία με 33-31 στο 19'. Το ματς έμεινε ισορροπημένο με το ημίχρονο να λήγει 36-35.

Στην 3η περίοδο ο Παναθηναϊκός εμφανίστηκε μεταμορφωμένος και με σερί 14-5 βρέθηκε στο +10 (50-40) στο 24'.  Έκτοτε είχε τον έλεγχο του παιχνιδιού και έφτασε στη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 17-20, 36-35, 64-59, 83-78.

Παναθηναϊκός: Πάβλοβιτς 9, Μποχωρίδης 2, Γιάνκοβιτς 7, Φώτσης 7, Ραντούλιτσα 23, Φελντέιν 10, Διαμαντίδης, Γκιστ 11, Καλάθης 12, Κούζμιτς2

Εφές: Τάιους 2, Μπαλμπάι, Μπράουν 16, Όσμαν 4, Μπατούκ 2, Σάριτς 18, Κορκμάζ, Γκρέιτζερ 11, Ερτέλ 15, Ντίμπλερ 2, Ντάνστον 6, Ντουβερίογλου 2.