Ήττα για τον ΑΟΧ από τον Απόλλων Σμ.

Ο Απόλλων Σμύρνης ήταν καλύτερος και επικράτησε με 1-0 του ΑΟ Χανιά στη Ριζούπολη στο παιχνίδι που άνοιξε την αυλαία της 19ης αγωνιστικής της Football League.

Οι γηπεδούχοι είχαν την υπεροχή από το ξεκίνημα του αγώνα, όμως στην πρώτη κλασική ευκαιρία τους άνοιξαν και το σκορ.

Στο 25ο λεπτό ο Νάντερσον εκτέλεσε κόρνερ και ο Δεληζήσης έπιασε την κεφαλιά στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα του ΟΑΧ.

Οι Χανιώτες προσπάθησαν να ισοφαρίσουν στο β' ημίχρονο χωρίς επιτυχία. Αντίθετα ο Απόλλων βρέθηκε πολύ κοντά στο 2-0 όταν ο Φαρινόλα βρέθηκε μόνος προ της εστίας στο 66', όμως σημάδεψε το δοκάρι.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ (Μπάμπης Τεννές): Αποστολίδης, Πάνος, Ψιάνος, Κύργιας, Δεληζήσης, Φατιόν, Σουνάς (46' Ρουσάκης), Βάντερσον, Φαρινόλα, Μπουντόπουλος (80'Μπουντόπουλος), Τζιώρας (63' Ανρί Καμαρά).

ΑΟ ΧΑΝΙΑ (Γιώργος Λυρώνης): Πρίφτης, Παγώνης, Μπριλάκης, Διαμαντόπουλος, Καρτσαμπάς, Τσούτσης, Μασάδο, Μ. Νύκταρης (71' Χατζηλιάδης), Καμινιώτης (55' Νάκας), Γκέσιος (35' Παλιάτσιος), Δεινόπαπας.