Νίκη στη δεύτερη παράταση για τον Εργοτέλη

Μετά από ένα συγκλονιστικό σε εξέλιξη παιχνίδι ο Εργοτέλης επικράτησε στη δεύτερη παράταση με 89-87 (70-70μ κ.α., 78-78 1η παρ.) του Κρόνου Αγ. Δημ. και πέτυχε μία σπουδαία νίκη στο πρώτο του παιχνίδι για το 2016.

Ο Κρόνος Αγ. Δημ. εκμεταλλεύτηκε την κακή αμυντική λειτουργία του Εργοτέλη στο πρώτο δεκάλεπτο και με πρωταγωνιστή τον Φρουσκλιά βρέθηκε να προηγείται ακόμα και με 8 πόντους (12-20) στο 7’. Στη συνέχεια, ωστόσο, οι γηπεδούχοι βελτίωσαν αισθητά την άμυνά τους, βρήκαν λύσεις και στην επίθεση και με ένα επιμέρους 15-5 προηγήθηκαν για πρώτη φορά με 27-25 στο 12’. Στη συνέχεια οι δύο ομάδες ήταν ιδιαίτερα άστοχες, όμως οι «κιτρινόμαυροι» διατηρούσαν ένα μικρό προβάδισμα κλείνοντας το ημίχρονο προηγούμενοι με 35-32.

Ο Εργοτέλης ξεκίνησε εντυπωσιακά την 3η περίοδο και με ένα σερί 9-0 βρέθηκε στο +12 (44-32), όμως το σερί του δεν είχε συνέχεια. Έγιναν λάθη στην επίθεση, ενώ ο Γιαννόπουλος σκόραρε ασταμάτητα με αποτέλεσμα σιγά-σιγά ο Κρόνος να κλείσει την ψαλίδα, ενώ με τρίποντο του  Μητσάκη στην εκπνοή του 30λέπτου ισοφάρισε σε 50-50.

«Εκτελώντας» από τα 6.75μ. ο Κρόνος είχε τον έλεγχο στην 4η περίοδο, ενώ προηγήθηκε ακόμα και με 12 πόντους 55-67 2’:30’’ για το τέλος. Ένα φαινομενικά χαμένο παιχνίδι ο Εργοτέλης κατάφερε να το γυρίσει στο τελευταίο δίλεπτο χάρη στην άμυνά του και τους πόντους των Πετράκη, Μαχαιριανάκη και Καραλή ισοφαρίζοντας σε 70-70. Μάλιστα θα μπορούσε να πάρει τη νίκη εάν Μαχαιριανάκης αρχικά και Καραλής στη συνέχεια δεν ήταν άστοχοι με αποτέλεσμα το ματς να οδηγηθεί στην παράταση.

Στο έξτρα πεντάλεπτο το ντέρμπι συνεχίστηκε με το σκορ να είναι 78-78 1’:40 πριν το τέλος, έτσι όπως ολοκληρώθηκε καθώς ακολούθησαν άστοχες και λανθασμένες επιθέσεις των δύο ομάδων.

Η κούραση έφερε λάθη στη 2η παράταση, όμως το ντέρμπι συνεχίστηκε. Το γόρδιο δεσμό έλυσε τελικά ο Πετράκης, ο οποίος με τρίποντο 3’’ για το φινάλε χάρισε τη νίκη στην ομάδα του.

Διαιτητές: Κυριακόπουλος, Λιότσιος.

Τα δεκάλεπτα: 21-25, 35-32 (ημίχ.), 50-50, 70-70 κ.α., 78-78 1η παρ., 89-87 2η παρ.

ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ (Γ. Μακράκης): Δόσπρας, Μαχαιριανάκης 3 (1), Πετράκης 23(5), Σακελλαράκης 11, Καρακωνσταντάκης 5, Βασιλειάδης 4, Αρναουτάκης 4, Σκλήβας 13 (1), Καραλής 25 (3).

ΚΡΟΝΟΣ ΑΓ. ΔΗΜ. (Π. Σαββάτης): Μπάλας, Στραγανιώτης 9 (2), Μητσάκης 18 (3), Ξιούρας 1, Νικαντζάμ  7 (1), Ζούκας 8, Μπακλαβάς, Φρουσκλιάς 19 (1), Χαλβατζής 2, Γιαννόπουλος 18 (4), Ματαλιωτάκης 5.