Κακή ήττα του ΟΠΕΡ από τον Αίαντα Ευόσμου

Σε περιπέτειες μπαίνει η ομάδα γυναικών του ΟΠΕΡ μετά την ήττα της με 3-1 σετ από τον Αίαντα Ευόσμου στη Θεσσαλονίκη για τη 12η αγωνιστική της Α1 κατηγορίας.

Οι γηπεδούχοι αντίθετα με τη νίκη τους αυτή είναι πλέον στο +6 από την επικίνδυνη ζώνη.

Η ομάδα του Ηλία Ζωλασταθιάδη παρά τα 35 λάθη που έκανε (τα 11 στο β' σετ) κατάφερε να κυριαρχήσει χάρις στην ανωτερότητα της πάνω στον φιλέ όπου είχε 22 μπλοκ (!) ενώ είχε 43% αποτελεσματικότητα στην επίθεση, έναντι 32% των φιλοξενούμενων.

Ο ΟΠΕΡ ουσιαστικά αντέδρασε μόνο στο β' σετ όταν βρέθηκε να χάνει με 17-11, αλλά με ένα καλό σερί προσπέρασε 18-19 και πήρε το σετ με 22-25, όμως στην συνέχεια ο Αίας δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης στον αντίπαλο του.

Όπως επισήμανε ο προπονητής του ΟΠΕΡ, Θανάσης Ντζαφέρης μετά το ματς: «Είναι μια ήττα που προήλθε λόγω της κακής μας παρουσίας μας στην επίθεση, όπου δεχθήκαμε 22 μπλοκ. Βάζουμε το κεφάλι κάτω, συνεχίζουμε την προσπάθεια και οφείλουμε να βλέπουμε το κάθε παιχνίδι από δω και πέρα ως τελικό» .

Τα σετ: 25-19, 22-25, 25-19, 25-18.

Αίας (Ζωλασταθιάδης): Χρηστινίδου 4 (1/2 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ), Ανδρονικίδου 11 (7/26 επ., 3 άσοι, 1 μπλοκ, 68% υπ. - 47% άριστες), Κυριακίδου 12 (6/15 επ., 1 άσο, 5 μπλοκ), Στεφανίδου 14 (7/7 επ., 7 μπλοκ), Φαμπιάν 23 (17/35 ε., 3 άσοι, 3 μπλοκ, 53% υπ. - 41% άριστες) Ναϊντένοβα 11 (8/22 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ, 55% υπ. - 40% άριστες), Γεωργιάδου -λ (50% υπ. - 50% άριστες) / Τοσουνίδου, Τζιαρλή 1 (1 άσο), Καλαγασίδη, Γλυκίδου, Ξανθοπούλου 2 (2 μπλοκ).

ΟΠΕΡ (Ντζαφέρης): Παρασκάκη 3 (2/8 επ., 1 μπλοκ), Κατερίνη 3 (2/14 επ., 1 μπλοκ, 25% υπ. - 25% άριστες), Λαγουδάκη 10 (7/25 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ, 52% υπ. - 38% άριστες), Κλεισιάρη 7 (7/24 επ., 45% υπ. - 36% άριστες), Σαλούστρου 10 (8/22 επ., 2 μπλοκ), Ξαγοραράκη Β. 12 (5/7 επ., 3 άσοι, 4 μπλοκ), Παπουτσή -λ (56% υπ. - 50% άριστες) / Τσελάνη, Κογεράκη 2 (2/2 επ.)