Με Σαλούστρο ο Κολοσσός, 76-70 τον Άρη

Ο Ηρακλειώτης Χρήστος Σαλούστρος ήταν ο πρωταγωνιστής στη μεγάλη νίκη του Κολοσσού με 76-70 επί του Άρη στο Βενετόκλειο.

Οι Ροδίτης βρέθηκαν σε μεγάλη μέρα επιθετικά, είχαν 13/28 τρίποντα και έφτασαν σε μία σπουδαία νίκη.

Εξαιρετικό ξεκίνημα στην αναμέτρηση έκανε Άρης, καθώς χάρη στην καλή του άμυνα, προηγήθηκε 1-7. Ο Κολοσσός αντέδρασε, μειώνοντας στο καλάθι τη διαφορά (7-9), αλλά στη συνέχεια οι παίκτες του Δημήτρη Πρίφτη ανέκτησαν τον έλεγχο του ματς, διατηρώντας ένα σταθερό προβάδισμα (12-18). Όμως, οι γηπεδούχοι δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη, ολοκληρώνοντας το πρώτο δεκάλεπτο με ένα σερί 8-0, στα 3:14'' που απέμεναν, για το 20-18.

Η άμυνα του Κολοσσού έτρωγε… σίδερα μέχρι τα μισά του δεύτερου δεκαλέπτου, υποχρεώνοντας τον Άρη να κάνει το ένα λάθος μετά το άλλο και έτσι με ένα επιμέρους σκορ 10-2 πήγε ακόμη στο +10 (30-20). Ωστόσο, στα τελευταία τέσσερα λεπτά οι «κίτρινοι» συνήλθαν και με πρωταγωνιστή τον Κοέν μείωσαν στο καλάθι, με το 32-30 να ήταν το σκορ του πρώτου ημιχρόνου.

Ύστερα από ένα στείρο πρώτο τρίλεπτο στην αρχή του δευτέρου ημιχρόνου, που βοήθησε τον Άρη να μειώσει στον πόντο (34-33), ο Κολοσσός άρχισε ένα… μπαράζ έξω από τα 6,75μ. για το +10 (43-33) αρχικά και στη συνέχεια στο +11 (46-35). Από εκείνο το σημείο και έπειτα, ο Σαλούστρος ήταν αυτός που κρατούσε για τα καλά τους Ροδίτες μπροστά (50-42) και με την τεχνική ποινή που δέχθηκε ο Δημήτρης Πρίφτης στο τέλος, το σκορ του τρίτου δεκαλέπτου διαμορφώθηκε στο 53-42.

Η… φωτιά του Κολοσσού από την περιφέρεια… έκαιγε και στην αρχή του τέταρτου δεκαλέπτου, με τη διαφορά να εκτοξεύεται στο +17 (59-42). Η απάντηση του Άρη ήρθε μέσω της καλής του άμυνας, όπου έτρεξε ένα επιμέρους 2-9 για να μειώσει αρχικά στους δέκα (61-51) και στη συνέχεια σε μονοψήφιο αριθμό (64-57). Οι «κίτρινοι» διατηρούνταν στο ματς (67-62), με τους γηπεδούχους να κάνουν ένα 4-0 για το +9 (71-62), περίπου δύο λεπτά πριν το τέλος. Στον εναπομείναντα χρόνο, οι Ροδίτες έπαιζαν με τον χρόνο, φτάνοντας στη νίκη με το τελικό 76-70.

Τα δεκάλεπτα: 20-18, 32-30, 53-42, 76-70

Κολοσσός Ρόδου (Λυκογιάννης): Λαρεντζάκης 7 (2), Λίντεν 2, Άχονεν 14 (2), Σαλούστρος 16 (4), ΜακΓκί 9, Μπιλλής, Οικονομόπουλος, Μανωλόπουλος 6 (2), Ντέιβις 2, Γεωργαλλής 3, Ρέλεφορντ 7, Λιούις 10 (3).

Άρης (Πρίφτης): Πελεκάνος 6 (2), Ουάιτ 13 (1), Ουότερς 8, Χάγκινς 5, ΜακΝίλ 20 (2), Ξανθόπουλος, Τσούπκοβιτς 4, Δίπλαρος, Ζάρας 6 (2), Κοέν 4, Μούρτος 4, Σίμτσακ.