Νίκη μετά από δύο μήνες για το Λαύριο

Με νίκη συνδυάστηκε το ντεμπούτο του Κέσελ στο Λαύριο καθώς οι νεοφώτιστοι επικράτησαν με 81-72 του Κόροιβου και πήραν βαθιά ανάσα καθώς είχαν να πάρουν ροζ φύλλο αγώνα από το Νοέμβριο.

Χέρι-χέρι ξεκίνησαν το παιχνίδι οι δυο ομάδες. Το μεν Λαύριο ήθελε να εκμεταλλευτεί την ώθηση που έπαιρνε από την κερκίδα, ενώ οι φιλοξενούμενοι του Κοροίβου να συνεχίσουν να βρίσκονται στα υψηλά στρώματα της βαθμολογίας.

Ο Σακελλαρίου των γηπεδούχων με τρίποντο ήταν αυτός που δημιούργησε σκορ στο ματς, με το Λαύριο να έχει το προβάδισμα σε όλη τη διάρκεια της πρώτης περιόδου, αλλά τον Κόροιβο να ακολουθεί κατά πόδας, κλείνοντας στο -3 (20-17). Ίδια η εικόνα και στη δεύτερη περίοδο. Αρχικά οι φιλοξενούμενοι με ένα μικρό σερί 6-2 πέρασαν για πρώτη φορά στο παιχνίδι μπροστά στο σκορ (22-23), για να ακολουθήσουν πολλαπλές ισοπαλίες (30-30, 34-34, 36-36) μέχρι το 38-38 του ημιχρόνου.

Στα πρώτα λεπτά της τρίτης περιόδου, το Λαύριο «έτρεξε» ένα σερί 11-3, κυρίως χάρη σε πόντους των Μπόλντς και Σακελλαρίου, για να αποσπαστεί με 8 (49-41). Μάλιστα, οι γηπεδούχοι διατήρησαν αυτό το προβάδισμα μέχρι το τέλος του δεκαλέπτου (56-48). Με νέο σερί, αυτή τη φορά 6-0 (64-48), το Λαύριο μπήκε δυνατά και στην τέταρτη περίοδο, βάζοντας γερές βάσεις για τη νίκη. Ο Κόροιβος αντέδρασε εν μέρει, μείωσε μέχρι και τους 6 (71-65), αλλά οι γηπεδούχοι ήταν ψύχραιμοι στα τελευταία λεπτά φτάνοντας στο τελικό 81-72.

Τα δεκάλεπτα: 20-17, 39-38, 56-48, 81-72.

ΛΑΥΡΙΟ (Σερέλης): Γιανγκ 11 (8 ασ.), Σακελλαρίου 11 (3), Κακλαμανάκης, Χάμιλτον 14 (1), Μπολντς 24 (2), Κέσελ 3 (1), Κρουμπαλί 6, Περράκης 6, Γιαννακόπουλος 6 (7 ασ.), Καπώνης, Μπάρλος, Μπέμπης.

ΚΟΡΟΙΒΟΣ (Μαρκόπουλος): Ντέιβις 13 (3/10 τρίπ.), Νάνα 12, Χαριτόπουλος 6, Σλαφτσάκης, Κάουνσιλ 14 (1 τρίπ., 6 ασ.), Πουλιανίτης, Χριστοδούλου 9 (1), Τρότερ 11 (2), Γεωργάκης 2, Βασιλόπουλος 5 (11 ριμπ.).