Δεν τα κατάφερε στη Θεσσαλονίκη το Ρέθυμνο

Με το… αριστερό μπήκε στο 2016 για το Ρέθυμνο Cretan Kings καθώς γνώρισε την ήττα με 72-60 από τον Άρη στο Nick Galis Hall στο πλαίσιο της 12ης αγωνιστικής της Α1 του μπάσκετ.

Η ρεθυμνιώτικη ομάδα είχε τον έλεγχο του παιχνιδιού στο πρώτο ημίχρονο διατηρώντας ένα μικρό προβάδισμα. Στο 3ο δεκάλεπτο, ωστόσο, οι παίκτες της έχασαν τη συγκέντρωσή τους κυρίως στην άμυνα με αποτέλεσμα ο Άρης να πάρει μια διαφορά. Από εκεί και πέρα ήταν πολύ δύσκολο να επιστρέψει στο ματς γνωρίζοντας τελικά την ήττα.

Το Ρέθυμνο μπήκε πιο δυνατά στο παιχνίδι και με τους και με τους Κλούφ και Στόουν πήραν προβάδισμα 3 πόντων (7-10). Παρά τα πολλά λάθη και από τις δύο πλευρές, οι Κρητικοί ανέβασαν κι άλλο τη διαφορά (10-15, 1:53 για το τέλος του δεκαλέπτου). Ουότερς και Ουάιτ με εύστοχες βολές, διαμόρφωσαν το σκορ της περιόδου, που βρήκε τον Άρη πίσω στο σκορ με δύο πόντους (14-16).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Ζάρας με τρίποντο έδωσε το προβάδισμα στους γηπεδούχους (17-16), όμως ο Στόουν στη συνέχεια επέφερε την απόλυτη ισορροπία στο παιχνίδι (19-19, 7:39 για το ημίχρονο). Ο Κλούφ έβαλε και πάλι τους φιλοξενούμενους σε θέση οδηγού (19-21), με τους "κιτρινόμαυρους" να απαντούν με σερί 5-0 για το 24-21. Σχίζας και Χάροου, ξεκόλλησαν επιθετικά τους Κρητικούς, με τον τελευταίο να ισοφαρίζει με την κόρνα της λήξης του δεκαλέπτου σε 31-31.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, οι Χάγκινς και Ουάιτ ανέλαβαν δράση δίνοντας αρχικά προβάδισμα 7 πότνων (42-35). Οι φιλοξενούμενοι έδειχναν ανήμποροι να ακολουθήσουν το ρυθμό των γηπεδούχων, με αποτέλεσμα, ο Ζάρας με τρίποντο και ο Χάγκινς με καλάθι να ανεβάσουν για πρώτη φορά τη διαφορά σε διψήφιο νούμερο (50-39, 4:08 για το τέλος της περιόδου). Ο Στόουν με τρίποντο μείωσε στους 8 πόντους (50-42), με το τρίτο δεκάλεπτο να βρίσκει τον Άρη να προηγείται με 54-44.

Στην τέταρτη περίοδο, ο Κοέν με καλάθι και ο Ζάρας με τρίποντο ανέβασαν τη διαφορά στο +14 (59-45). Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να αντιδράσουν, όμως τα χαμένα ριμπάουντ και ο… «καυτός» Ζάρας κρατούσαν τη διαφορά σε υψηλό επίπεδο (65-50, 5:40 για τη λήξη του αγώνα). Ο Χάροου με τέσσερις αναπάντητους πόντους μείωσε στους 9 πόντους (67-58) τρία λεπτά πριν το τέλος, αναγκάζοντας τον Δημήτρη Πρίφτη να καλέσει τάιμ άουτ. Το χαμένο τρίποντο του Στόουν και το καλάθι του Ουάιτ (70-58), κλείδωσαν τη νίκη των "κιτρινόμαυρων".

Διαιτητές: Ψαριανός - Δεσλής - Αναστόπουλος.

Τα δεκάλεπτα: 14-16, 31-31, 54-44, 70-58.

ΑΡΗΣ (Πρίφτης): Σίμτσακ 2, Ξανθόπουλος 1, Ουότερς 4, Μούρτος 4, Ζάρας 25 (5), ΜακΝιλ 7, Πελεκάνος, Ουάιτ 14 (2), Κοέν 2, Χάγκινς 11, Δίπλαρος.

ΡΕΘΥΜΝΟ (Σκουρτόπουλος): Κλουφ 8, Σχίζας 6, Σάφτενααρ, Γιαννόπουλος 4, Στόουν 14 (1), Μάντεν 5, Τσακαλέρης, Χάροου 16, Κάρτερ 3, Παναρετάκης, Δουλγεράκης, Θεοδωρίδης.