Τρομερός ο ΠΑΟ, πέρασε στον τελικό!

Ο Παναθηναϊκός είχε 17/32 τρίποντα, η τριπλέτα, Φελντέιν, Γκιστ, Διαμαντίδη έβαλε 57 πόντους από τους 90 και ο Παναθηναϊκός συνέτριψε 90-69 τον Άρη, για να πάει στον τελικό του Κυπέλλου!

Οι πράσινοι ήταν χάρμα ιδέσθαι απόψε στο ΟΑΚΑ και πήραν μια άνετη νίκη μετά από ένα ξέσπασμα στην 3η περίοδο, με επιμέρους σκορ 26-7 στα πρώτα 4.30'' λεπτά και 31-11 συνολικά στο δεκάλεπτο. Θαύματα από την τριπλέτα Φελντέιν (22), Γκιστ (20) και Διαμαντίδη (15) που πέτυχε 57 από τους 90 πόντους, με 13 από τα 17 τρίποντα, μαέστρος ο Καλάθης με 8 ασίστ. Ο Άρης το πάλεψε πολύ στο α' μέρος, όμως στην 3η περίοδο, παραδόθηκε από τις άγριες διαθέσεις του «τριφυλλιού» που δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης στην ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη.

Πλέον ο Παναθηναϊκός περιμένει να μάθει τον αντίπαλό του στον τελικό, που θα προκύψει από την αυριανή αναμέτρηση του ΠΑΟΚ με τον Φάρο Κερατσινίου.

Τα δεκάλεπτα: 24-16, 38-37, 69-48, 90-69

Παναθηναϊκός(Τζόρτζεβιτς): Πάβλοβιτς, Χαραλαμπόπουλος, Γιάνκοβιτς 9 (3), Φώτσης 3 (1), Ραντούλιτσα 9, Παππάς, Φελντέιν 22 (6), Διαμαντίδης 15 (3), Γκιστ 20 (4), Καλάθης 6, Παπαγιάννης 2, Κούζμιτς 4.

Άρης (Πρίφτης): Ξανθόπουλος 2, Πελεκάνος 3 (1), Φλιώνης, Ουάιτ 13 (1), Ουότερς 3 (1), Ζάρας 7 (1), Χάγκινς 16, Κοέν 5 (1), Μούρτος 3 (1), Σίμτσακ, ΜακΝίλ 17(1).